Secondary Adv

Kina inaguron uren me te larte ne bote

Pas tre vitesh ndërtimi hapet zyrtarisht ura më e lartë në botë, në provincën Guizhou të Kinës Jugperëndimore.E njohur si Ura Beipanjiang, ajo kalon mbi luginën me të njëjtin emër. Lartësia e urës është e barabartë me një ndërtesë 200-katëshe. Menjëherë pas hapjes së saj, më 29 dhjetor 2016, shumë udhëtarë dhe vizitorë u mblodhën për të kaluar urën më të lartë në botë.

Struktura kolosale ka 4 korsi dhe qëndron mbi male dhe gryka, me një shtrirje 565 metra mbi luginën me gjatësi 1,341 metër. Kostoja e ndërtimit te saj është rreth 1 miliard juan (rreth 143 milion dollarë).


Me te lexuarat ne Inovacion