Secondary Adv

Makina fluturuese ben udhetimin e saj te pare ne Izrael

Një ‘makinë fluturuese’, e cila u krijua nga një firmë izraelite ka përfunduar me sukses udhëtimin e saj të parë në muajin nëntor.

 

Urban Aeronautics, based in Yavne in central Israel, hopes to bring the Cormorant into the market by 2020. I njohur më parë si Air Mule, droni ka pothuajse madhësinë e një makine familjare dhe mund të drejtohet në distancë.

‘Cormorant’  është projektuar për të fluturuar në mjedise urbane. Peshon 3.300 paund (1, 496 kg), mund të udhëtojë me shpejtësi deri në 185 km/h dhe mund të mbajë ngarkesë deri në 1100 paund (498 kg).

Urban Aeronautics beson se droni mund të përdoret për të evakuuar viktimat nga mjedise të rrezikshme dhe për të ndihmuar përgjegjësit e urgjencës për tu dhënë ndihmë sa më shpejt popullsive të izoluara.


Me te lexuarat ne Inovacion