Secondary Adv

Disa keshilla per arredimin e nje dhome gjumi relaksuese dhe plot ngjyra

Share on Google+

Edhe pse e projektuar për pushim dhe relaksim, dhoma e gjumit është shpesh një hapësirë e rregullave të ngurta dekorimit. Trendet e sugjeruara nga Panairi i Mobiljeve në Milano 2016 janë krejtësisht e kundërta. Kjo hapësirë e shtëpisë është e çliruar nga rregullat, asimetrike dhe plot ngjyra.

 

Aty krevati është elementi më dominues kështu që zgjidheni atë sa më funksional. Në modë janë shtretërit e ulët dhe me këmbë, si edhe kokat e lakuara të krevatit. Pavarësisht nga dizajni, ngjyrat janë gjëja që ju vini re të parën në çdo dhomë, duke përfshirë edhe dhomën e gjumit.

 

Lavendër, jeshile ulliri, e verdhë, e kuqe ose blu në kombinim me ngjyrën gri, bezhë ose kafe do të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme atmosferën e kësaj hapësire. Përveç pëlhurave dekorative, ngjyra mund të aplikohet në mure, por edhe në elemente të mobiljeve të tilla si shtrati dhe komodina. Të kombinuar elemente të mobiljeve në një larmi të ngjyrave. Secila do të bëhet ekspresive, një lojë e ngjyrave dhe formave do të krijojë një atmosferë krejt të re.

Kur ju të zgjidhni sendet dekorative mos u shqetësoni për funksionin dhe as për pozicionin e tyre. Sa më shumë i pazakontë të jetë ai, aq më modern dhe i personalizuar do jetë stili i arredimit të dhomës. Dekoroni  muret me piktura dhe fotografi, por sigurohuni që pozicioni i tyre të jetë i dukshëm mbi ose pranë krevait, në një vendosje të rregullt ose të pazakontë.

I njëjti rregull vlen edhe për ndriçimin. Kombinoni një llambë tavoline me një llambradar ose llambë të varur, nëse keni nevojë për më shumë dritë. Përndryshe një llambë është më se e mjaftueshme. Për një atmosferë sa më moderne rekomandohet stili retro ose industrial.

Nëse hapësira e dhomës është mjaftueshëm e madhe, përdorni një karrige për ruajtjen e rrobave. Dekoroni më tej hapësirën me qilima, që mund të jenë në një stil krejt ndryshe nga pjesa tjetër e dhomës. Kthejeni dhomën tuaj të gjumit në një hapësirë moderne ku ju mund të qëndroni dhe të pushoni gjatë ditës.


Më të lexuarat