Secondary Adv

7 keshilla per arredimin e ambjentit tuaj te jashtem

Share on Google+

Ambjenti i jashtëm i shtëpisë është po aq i rëndësishëm sa edhe ai i brendshmi kur vjen puna tek arredimi.

 

Duke qenë se stina e verës po afron atëherë edhe hapësira e oborrit apo verandës bëhet kryefjala e relaksit gjatë kohës kur jeni në shtëpi. Bëjeni hapësirën tuaj të jashtme edhe më komode dhe të bukur me këto ide arredimi. 

 

1.Sillni ambjentin e brendshëm jashtë 

Lëreni stilin tuaj personal të përhapet në hapësirën tuaj në natyrë. "Ju deshironi që hapësira juaj në natyrë të ndihet luksoze dhe e rehatshme sa hapësira juaj e brendshme", thotë dizajneri i brendshëm Nate Berkus."Më pëlqen të sjell një qilim jashtë, për të ndihmuar në krijimin e një ambienti të cilin të ftuait tuaj do ta pëlqejnë shumë. "Berkus gjithashtu sugjeron që të shtohen prekje personale si hedhja e batanijeve mbi karrige, korniza me foto, qirinj ose fenerë dhe sa më shumë gjelbërim.

 

2.Përzjeni dhe përshtasni 

"Mos kini frikë të largoheni nga struktura e zakonshme e oborrit", thotë Olivia Brock nga Torrance Mitchell Designs."Zgjidh dhe merrni mobilje dhe pëlhura të ndryshme për oborrin në të njëjtën mënyrë si do të ndodheni brenda shtëpisë tuaj". Mendoni karrige me ngjyra të ndezura me një çadër të printuar ose jastëkë të ndryshëm me modele interesante dhe të theksuara.

   

3.Varni perde 

Ju mund të angazhoheni për të jetuar brenda dhe jashtë shtëpisë tuaj dhe ta bëni oborrin tuaj të duket si një dhomë tjetër në shtëpinë tuaj duke e mbyllur atë."Përmirëso oborrin tënd duke shtuar perde për të krijuar një hapësirë ​​gjysmë të mbyllur", thotë projektuesja e brendshme Sarah Vaile nga Sarah Whit Interior Design. Mbyllni perdet për të krijuar ndjesinë e intimitetit, ose kur doni të relaksoheni dhe të flini për pak kohë mund të bëhet një vend i shenjtë relaksi. 

 

4.Kushtojini vëmendje përmasave të objekteve 

"Askush nuk dëshiron që hapësira të ndjehet e shpërndarë", thotë Meg Lonergan dizajnere e shtëpisë."Edhe nëse zona është e vogël, është mirë të kesh artikuj të tepërt si jastëkët në divan ose vazot e mëdhaja me bimë të mëdha". Pak në sasi, por sende të mëdhaja e bëjnë një hapësirë ​t​ë vogël të duket më e madhe, në krahasim me një hapësirë ​​të trazuar, me shumë mobilje të vogla dhe detaje.  

  

5.Krijoni zona 

Nëse jeni me fat dhe keni hapësirë ​​të madhe në natyrë, ndajeni atë dhe përdoreni. Ndani hapësirën tuaj në natyrë në zona për funksione të ndryshme të tilla si për të ngrënë, zbavitur dhe të relaksoheni. 

 

6.Përzjeni të brendshmen me të jashtmen 

Përzierje e materialeve natyrore të brendshëm dhe të jashtëm kështu që nuk do të ndihet si një ndryshim i madh, ndërsa lëvizni nga shtëpia në oborr dhe ktheheni përsëri. "Një kombinim i balancuar midis palmës, drurit, betonit, qeramikës, xhamit ose metalit, do ti japë një ambjenti të jashtëm një ndjenjë të natyrshme, të mbledhur të lidhjes së brendësisë me të jashtmen", thotë Emilie Munroe nga Studio Munroe.

 

7.Ndriçojeni ambjentin tuaj të jashtëm 

Mos i kaloni ato netët e verës të heshtura në errësirë. Bëni hapësirën tuaj në natyrë një vend që të kaloni kohë me miqtë dhe familjen edhe gjatë natës. "Ndriçimi është çelësi," thotë projektuesi i brendshëm Andrew Suvalsky."Nëse oborri juaj është një hapësirë ​​krejtësisht e hapur ku nuk mund të ulni ndriçimin, atëherë vendosni llamba brenda dhe jashtë hapësirës tuaj".

  


Më të lexuarat