Secondary Adv

Apple mund te sjelle ne 2019 nje iphone me 3 kamera

Share on Google+

Duket se dy kamera thjesht nuk ishin të mjaftueshme për iPhone. Apple është duke planifikuar të lëshojë së paku një model iPhoni në 2019 i cili përmban një sistem kamera me tre lente. 

 

Raporti citon një shënim hulumtimi nga Yuanta Securities, i cili thotë se Apple mund të nisë një iPhone me tre kamera 12 megapiksel të pasme dhe stabilizim optik të imazhit, gjë që ndihmon për të bërë fotografi më pak të mjergullta dhe prodhon pamjet më të qarta dhe të pastra video. Yuanta Securities arriti në këtë përfundim pas bisedave me furnizuesin e Apple Largan Precision, i cili prodhon lente smartphone për gjigantin e teknologjisë. Ata parashikojnë se nëse Apple vendos të lëshojë një iPhone me kamera të trefishtë, prodhuesit e tjerë të smartphonëve si Samsung dhe Huawei ka gjasa të ndjekin shembullin. 

 

Aktualisht, iPhone X dhe iPhone 8 Plus vijnë me kamera të pasme prej 12mp. Një kamera me tre lente mund të përdoret për një sërë aplikacionesh, të tilla si përmirësimi i cilësisë së ulët të imazhit të dritës. Është gjithashtu e mundur që do të përdoret për të fuqizuar sistemet e avancuara të hartës ose zbulimine distancave, të cilat mund të përmirësojnë aplikacionet e ARKit dhe të krijojnë efekte  të reja të kamerës. Ky nuk është raporti i parë që sugjeron se Apple po konsideron një sistem me tre kamera. Muajin e kaluar, një raport i Daily News njoftoi se Apple  po punon në një telefon me tre kamera të pasme për 2019. Ajo vuri në dukje se firma dëshiron të ndërtojë një sistem kamera me tre lentet e pasme 12mp, duke cituar burimet e industrisë si konfirmim. 

 

Kamerat do të lejojnë që iPhoni i përfolur të ketë zmadhim të fuqishëm 5x kundrejt sistemit aktual të zmadhimit 2x. Shumë spekulojnë se firma ka shumë për të ruajtur për pasardhësin e saj. Spekulimet lidhen me faktin se Apple mund të jetë duke planifikuar të lëshojë një iPhone 6,1 inç vitin e ardhshëm që shërben si një ndjekjës i iphone X. Gjenerata e dytë e iPhone X do të shfaqë një ekran edhe më të madh, megjithatë mund të ketë një çmim më të lirë, në vetëm 550 dollarë kundrejt 999 dollarë të iPhone X. Një ekran prej 6.1 inç do të jetë iPhoni me ekranin më të madh që kjo firmë ka prodhuar. 

 


Më të lexuarat