Secondary Adv

Plazhet e mrekullueshme te Kroacise dhe Malit te Zi

Share on Google+

Nëse këtë verë po mendoni të mos pushoni shumë larg nga vendi ynë atëherë po ju ndihmojmë rreth disa prej destinacioneve më të afërta për të pushuar mrekullueshëm këtë verë.

 

Bëhet fjalë për disa prej palzheve të cilat ndodhen ne Mal të zi por edhe në Kroaci, dy prej destinacioneve që janë shumë pranë nesh por në të njëjtën kohë edhe me plazhet më të bukura të cilat ofrojnë disa pushime përrallore për ju këtë verë. 

  

Mogren, Budva

E vendosur në zemër të Budvës, plazhi i Mogrenit është një nga plazhet më të njohura jo vetëm në Budva, por në tërë Malin e Zi. Është i përbërë nga dy plazhe më të vogla të cilat në total bëjnë një plazh prej 350 m, që nuk është shumë në krahasim me dy të mëparshmet. Ajo që është e veçantë për Mogren është se këto dy plazhe janë të lidhura me një tunel. 13 vjet më parë plazhi i Mogrenit mori flamurin blu që përfaqëson pastrimin e detit. Plazhi, edhe pse në qendër të qytetit, është akoma mjaft intim, sepse është i ndarë nga qyteti i vjetër nga shkëmbinjtë.

 

Kopakabana, Ulcinj

Plazhi Kopakabana në Ulqin u emërua pas plazhit të famshëm në Rio de Janeiro. Ajo në Ulqin, megjithëse jo aq e famshme, është ende një nga plazhet më të preferuara midis vendasve dhe turistëve në Mal të Zi. Plazhi në vetvete është 900 metra i gjatë dhe ka pothuajse 500 çadra dielli dhe 800 karrige plazhi. Kopakabana është lehtësisht i arritshëm me makinë, sepse ka parkingun e vet të destinuar vetëm për mysafirët e plazhit. Familjet me fëmijë mund të konsumojnë drekë të shijshme në plazh në restorantin aty pranë. Ose mund ta shuani etjen tuaj me një koktej në barin e plazhit.

 

Lucice, Petrovac

Plazhi Lucice në Petrovac  është 300 metra i gjatë dhe vetëm 500 metra larg nga qendra e Petrovac. Ju mund të vizitoni edhe me anije dy ishuj të vegjël, Katic dhe Sveta nedelja, të cilat janë të dukshme nga bregu. Ka disa bare dhe restorante në afërsi të plazhit, dhe një direkt në plazh. Gjatë sezonit, gjysma e plazhit është e zbukuruar me çadra dhe karrige plazhi të destinuara për tu marrë me qera, ndërsa pjesa tjetër është falas për përdorim. Në fund të plazhit ndodhet një  kënd lojërash i cili është ideal për fëmijët.

 

Rucica Beach, Island of Pag

Ky plazh është një përvojë unike. Deti kristal i qartë me sfondin e shkëmbinjve të shpatit të pabanuar të Pagit. Plazhi është një kombinim i rërës dhe shkëmbit dhe për të arritur atje; ju duhet të ecni nëpër "kanion". Ky plazh nuk është i pajisur kështu që sillni me vete gjithçka që ju nevojitet duke përfshirë edhe çadrat e plazhit.

 

Zlatni Rat, Brac

Gjithëka mund të thuhet është vëtëm që Zlatni Rat është mahnitës. Ky plazh është padyshim plazhi më i mirë i Kroacisë dhe vazhdimisht fiton çmime të ndryshme ndërkombëtare të plazhit më të mirë. Zlatni Rat është një plazh i gjatë me guralecë të artë që ndryshon formën me rrymat dhe erërat mbizotëruese. Plazhi ndodhet në Bol dhe ka pamje nga ishulli Hvar. Plazhi është i mbuluar me pisha dhe është një vend perfekt. Le të mos harrojmë detin Adriatik tërheqës dhe keni gjithçka që ju nevojitet për një pushim të mrekullueshëm në këtë plazh kroat.

 

Dubovica, Hvar    

Duke shkuar drejt ishullit Hvar, ju nuk mund të kaloni pa parë dhe shijuar plazhin spektakolar e mahnitës të Dubovica vendosur në mes të qytetit Hvar dhe Starigrad. Ky plazh i paepuruar me guralecë ju fton për tu zhytur dhe për të shijuar kënaqësinë e detit Adriatik.

 

Mali Bok Beach, Cres Island

Ky është një nga ato plazhe që kërkon disa përpjekje për të arritur në të. Pasi të keni arritur atje, do të shpërbleheni me bukuri të pashembullt. Mali Bok është i rrethuar nga gurët shkëmborë dhe është një plazh i shkëlqyeshëm për ata që pëlqejnë zhytjen. Thellësia e Adriatikut vjen shumë shpejt në këtë plazh, por nuk ka nevojë të kesh frikë nga Adriatiku i thellë blu, ai është thjesht mahnitës.

 

Sakarun Beach, Dugi Otok

Disa e quajnë atë karaibe kroate sepse rëra në këtë plazh është kaq e bardhë dhe deti kaq kristal i qartë ashtu si Deti i Caraibeve. Kjo plazh gjithmonë kryeson listën e "plazheve më të mira kroate" sepse është thjesht mahnitës. Sakarun është 800 metra e gjatë, kështu që ka mjaft vend për ju që të vendosni peshqirin tuaj dhe të kërkoni pjesën tuaj të vogël të parajsës së plazhit. Plazhi është në Dugi Otok, kështu që nëse jeni në Zadar, ka shumë anije të vogla që do të marrin një udhëtim ditor në Sakarun Beach për një çmim të arsyeshëm.

 

Sveti Jakov, Dubrovnik

I vendosur në jug të qendrës kryesore të Dubrovnikut, ky plazh i vogël por shumë i bukur është ideal për t'u larguar nga turmat, sidomos gjatë muajve të pikut, në korrik dhe gusht. Plazhi është rreth gjysmë ore shëtitje nga qyteti i vjetër dhe ju duhet të ecni më shumë se 100 hapa për të arritur në të, por rezultati përfundimtar ia vlen! Plazhi është me guralecë dhe ka një kafene për pije freskuese dhe ushqime të lehta. Ka shumë hije në këtë plazh për ata që e duan atë, meqë pemët e pishave rrokullisen në breg. Ju gjithashtu mund të shihni muret e qytetit të Dubrovnikut nga rëra, kështu që krijohet një pamje mahnitëse.

 

Golden Cape Beach, Rovinj

Istria ka shumë pak plazhe me rërë. Megjithatë, plazhet e saj janë mahnitëse. Plazhi i Artë Cape është vetëm disa kilometra nga qyteti i bukur i Rovinj, dhe ky plazh është i dashur nga vendasit dhe turistët njësoj. Bregdeti është i rrethuar nga një park, kështu që ka shumë hije për të shpëtuar nga nxehtësia dhe për të marrë një sy gjumë nën një pemë.


Më të lexuarat