Secondary Adv

Avioni me i madh ne bote me hapje krahesh 39 metra

Share on Google+

Avioni më i madh në botë do të jetë i disponueshëm për klientët brenda 4 vjetësh, sipas krijuesve Kinezë të avionit. Avioni AG600 është i ndërtuar me një hapje krahu prej 39 metra afërsisht me përmasat e një balene blu dhe gjithashtu është e dizenjuar për të transportuar të shpetuarit nga marina si dhe për armatimet e betejave.  

  

Zhvilluar nga Kina në mes të tensioneve në rritje me territoret përgjatë Kinës Jugore, avioni është në rrugën e duhur për të arritur blerësit deri në vitin 2022, me një numër të departamenteve  të qeverisë kineze dhe midis 17 klientëve të raportuar."Ne jemi duke u përpjekur të marrim certifikimin e aftësisë për fluturim nga autoritetet e aviacionit civil deri në vitin 2021 dhe t'ua shpërndajmë klientëve më 2022," tha Huang Lingcai, projektuesi kryesor i aeroplanit në Korporatën Industriale të Aviacionit të Kinës (AVIC). për agjencinë shtetërore të lajmeve Xinhua.

 

Avioni Kinez bëri fluturimin e tij të parë në Kinë në dhjetor. Z. Lingcai tha gjithashtu se avioni do të bëjë më shumë fluturime këtë vit, duke përfshirë nisjen e tij të parë nga uji. AVIC ka shpenzuar rreth tetë vjet duke zhvilluar avionin, i cili është përafërsisht madhësia e një Boeing 737. I fuqizuar nga katër motorë me turbohelikë, AG600 mund të mbajnë 50 njerëz gjatë misioneve kërkimshpëtimi detare dhe mund të mbledhë 12 tonë metrikë ujë brenda 20 sekondave për udhëtime zjarrfikëse, sipas mediave shtetërore. Ajo ka një rreze deri në 2,800 milje ose 4,500 kilometra dhe është projektuar të jetë në gjendje të ngrihet dhe të ulet në valë prej dy metra. Pas testit të fluturimit të tij në dhjetor, mediat shtetërore thanë se avioni kishte marrë 17 porosideri më tani nga departamentet qeveritare kineze dhe kompanitë kineze. Aeroplani u ngrit më 27 dhjetor nga qyteti jugor i Zhuhai dhe u ul pas një fluturimi rreth një orë. 

  

Dizajni është shpallur si pikë referimi për inxhinieri në kineze të aviacionit me 98 përqind të të gjitha komponentëve të aeroplanit të ndërtuar brenda Kinës. Gama e operacioneve prej 4,500 km dhe aftësia për të ulur dhe ngritur nga uji e bën atë të përshtatshme për vendosjen mbi ishujt artificial të Kinës. James Char, tha një analist ushtarak në Universitetin Teknologjik Nanyang të Singaporit në një deklaratë vitin e kaluar. Avionët mund të fluturojnë në skajin më jugor territorial të Kinës Shoal  James  në vetëm katër orë nga qyteti jugor i Sanya, njoftoi Global Times në pronësi të shtetit. 


Më të lexuarat