Secondary Adv

Makina elektrike e Tesla arrin te terheqe nje avion

Share on Google+

Kompania Tesla sapo ka thyer rekordin botëror për tërheqjen. Kompania e cila prodhon makinat elektrike e cila është në pronësi të Elon Musk, ka ndarë së fundmi një video te një modeli Model X P100D të Tesla duke tërhequr një avion Boeing 787-9 Dreamliner ne aeroportin e Melburinit në Australi.  

 

Videoja e prezantuar prej tij zgjati vetëm disa minuta dhe tregon një model të makinës elektrike e cila tërheq përgjatë zonës së taksive, nje avion me peshë 287,000lb dhe me permasa rreth 1.000 këmbë i gjatë. Një gjë e tillë ishte e mjaftueshme për të thyer rekordin botëror Guiness për sa i përket tërheqjes së ngarkesës më të madhe regjistruar ndonjëherë referuar makinave elektrike të pasagjerëve. Avioni Dreamliner i cili mund të peshojë deri në 560,000lbs më karburant, është më shumë se trefishi ilimitit të ngarkesës të lejuar për makinën elektrike Model X e cila ka një limit prej rreth 5,500 lbs referuar linjës ajrore Australiane. 

 

Linja ajrore përdor gjithashtu këtë risi të Tesla edhe në katër aeroportet në Australi. Qantas tha se demostrimi i fundit ishte pjesë e një lëvizjeje për të nënvizuar përpjekjet e saj të qëndrueshmërisë, duke shtuar se përdor rimorkio të avionëve elektrikë në aeroportet e Sydney dhe Canberra për të reduktuar emetimet e gazrave serrë. Para kësaj gjatë këtij vitiTesla lëshoi ​​një video të kamionëve hekurudhorë që mbanin 125 ton mbeturina. Musk është shumë i dhënë pas kryerjes së risive mahnitëse të paprovuara ndonjëherë me kompaninë e tij Tesla. Në ndoshta një nga shpikjet e tij më të mira deri më tani, manjati i miliarderëve të teknologjisë dërgoi në hapësirë anijen kozmike Tesla Roadster si pararendëse e mega raketës SpaceX. 

 

Ulur në vendin e tij të pasagjerëve Roadster ishte një astronaut i çmendur i quajtur 'Starman'. Miliarderi shpërndau një foto përfundimtare të mërkurën, më 7 shkurt të Roadster, të cilën ai e lëshoi në hapësirë ​​vetëm një ditë më parë. Pamja e Musk tregoi makinën në një orbitë eliptike rreth diellit, me një Tokë më të largët, gjithnjë e më të largët, në sfond. 

 


Më të lexuarat