Secondary Adv

Kompanite ajrore me te lira ne bote per 2018

Share on Google+

Udhëtimet me avion janë gjithnjë e më shumë të përdorshme dhe sidomos gjatë periudhave të pushimeve, në të cilat shumica e njerëzve zgjedhin të pushojnë jashtë vendit të tyre. 

 

Por ju nuk e dini kush janë linjat ajrore më të mira të cilat ju ofrojnë mundësinë për të kursyer paratë tuaja. Më poshtë gjendet një listë e cuila përmban disa prej linjave ajrore që ofrojnë fluturimet më të lira në botë në një renditje që i përket vitit 2018. 

  

10 – Virgin Australia   

Virgin Australia është kompania ajrore e cila ndodhet në vendin e 10 të listës për sa i përket kompanive ajrore të cilat ofrojnë çmime mjaft konkuruese për udhëtime në mbarë botën. 

 

9 – WOW Air  

Transportuesi ajror me kosto të ulët i Islandës, WOW Air, renditet në vendin e nëntë. Linja ajrore është krijuar së fundmi dhe ofron fluturime direkte nga Delhi drejt Rejkjavikut.

 

8 – Qantas  

Linja ajrore australiane Qantas zë vendin e tetë. Linja ajrore e tretë më e vjetër në botë është gjithashtu më e madhe në Australi sipas madhësisë së flotës. 

 

7 – Ryanair

Kompania irlandeze me kosto të ulët Ryanair është në vendin e shtatë. Raporti thotë se Ryanair është linja ajrore me vlerë më të mirë për udhëtimet brenda Evropës, duke pasur parasysh rrjetin e saj të gjerë të fluturimeve.

 

6 – Etihad Airways  

Linja ajrore e dytë më e madhe e Emirateve të Bashkuara Arabe është pozicionuar në vendin e  gjashtë në renditje. Linjat ajrore të Lindjes së Mesme dhe linjat ajrore aziatike po bëjnë një luftë të ashpër ndaj homologëve të tyre evropianë.  

 

5 – IndiGo Airlines

Pavarësisht nga pjesa e diskutimeve, linja ajrore IndiGo e Indisë mbetet e përballueshme për shumicën e udhëtarëve në mbarë botën dhe zë vendin e pestë këtë vit.

 

4 – Primera Air  

Një tjetër linjë ajrore nga Islanda është  Primera Air, linja ajrore e katërt më e lirë në botë. Primera Air së bashku me WOW Air dhe Ryanair janë të vetmet që i japin konkurrencë të ashpër linjave ajrore të Lindjes së Mesme dhe Azisë.   b

 

3 – Indonesia AirAsia

Linja ajrore me bazë në Indonezi është linja ajrore e tretë më e lirë në botë. Sipas raportit, për udhëtimet amerikane / transatlantike, udhëtarët duhet të kenë parasysh WOW Air, Norwegian Air dhe Virgin Atlantic për fluturime me kosto të ulët.

  

2 – Air India Express

India Air India Express është linja ajrore e dytë më e volitshme në botë. Air India Express është degë e Air India me seli në Kochi. Operon rreth 550 fluturime çdo javë në 29 destinacione kryesisht në Azi dhe në Lindjen e Mesme.

 

1 – AirAsia X

AirAsia X me bazë në Malajzi kryeson si linja ajrore më e lirë në botë. Është një kompani motër e AirAsia. AirAsia renditet në vendin e parë si linja ajrore më e lirë në botë, ndërsa tre kompanitë që renditen pas saji përkasin linjave ajrore me bazë në Azi.


Më të lexuarat