Secondary Adv

Asus sjell laptopin me ekran ne vend te touchpadit

Share on Google+

Zbuluar në Computex 2018, Asus ZenBook Pro është maja e re e gamës së laptopëve Premium të Asusit dhe vjen me një veçori të re e cila tërheq mjaft vëmendjen, një ekran me prekje me përmasat e një smartphoni në vend të touchpadit të rregullt. 

 

Ndryshe nga MacBook Pro Touch Bar i kufizuar dhe i padobishëm, Asus ScreenPad nuk i nevojitet asgjë tjetër përveç këtij ekrani duke përfshirë këtu edhe vetë çelësat fizikë të zakonshëm në çdo laptop. Ekrani me prekje është i vendosur pikërisht në të njëjtin vend që është një touchpad i zakonshëm por ndryshe prej tij ai kryen edhe funskionin e zakonshëm por edhe vjen si një ekran ku përfshin tastet dhe të jep përshtypjen e një smartphoni brenda një laptopi. Por ScreenPad është "touchpadi i parë i zgjuar në botë", sepse ajo mund të shërbejë edhe si një ekran shumëfunksional i aktivizuar me prekje, pra një lloj smartphoni i zhytur poshtë që është i integruar në laptopin tuaj.

 

Duke përfshirë përmasat 5.5 inç me rezolucion 1920 x 1080, ScreenPad mund të shndërrohet në lëshuesin e aplikacionit, makinës llogaritëse, kalendarit ose tastierës numerike. Gjithashtu, mund të riprodhojë videot në YouTube nëpërmjet një shtrirja në Chrome ose thjesht të zgjasë ekranin kryesor të ZenBook Pro. Ndoshta konfuzioni më i madh rrjedh nga modaliteti i zgjeruesit: atëherë unë mund ta zvarrit dritaren e shfletuesit direkt nga ekrani kryesor dhe mbi ScreenPad. Në atë rrethanë, pres që ScreenPad të jetë akoma një prekje, por thjesht punon si një touchpad, që do të thotë që unë duhet të ndryshoj atë që është në të përmes kursorit. 

  

Fizikisht, ky ekran me prekje ka një përbërje të mirë matte e cila ndjehet mirë me prekjen dhe redukton sipërfaqen e lëmuar. Asus ka punuar me Microsoft për të zhvilluar Integrimet e Office për ScreenPad, kështu që ju mund të keni akses në Word, Excel dhe PowerPoint dhe gjithçka që ato ofrojnë. Përveç se ka një touchpad që ai e konsideron të jetë hapi tjetër në kompjuterin adaptiv, Asus ka shumë gjëra të tjera për t'u mburrur me ZenBook Pro. Modeli prej 15.6 inç i këtij laptopi ofron një prekje prej 4K me besnikëri të shkëlqyeshme të ngjyrave dhe ndërtim mjaft të hollë për ta bërë atë kompjuterin me madhësinë më konvencionale prej 14 inç. Versioni prej 14 inç, nga ana tjetër, ka pothuajse të njëjtën gjurmë si MacBook Pro 13 inç. Këto janë laptopë të ndërtuar mirë, gjithashtu, me alumin në pjesën e sipërme dhe të poshtme. 

 

Asus do e nxjerrë në shitje ZenBook Pro 15 në mes të korrikut për një çmim fillestar prej 2,299 dollarë. Homologu i tij prej 14 inç do të pasojë në tremujorin e katërt të vitit, duke ofruar jetëgjatësi të lartë baterie deri në 13 orë. Të dy do të vijnë në ngjyrën e veçantë dhe të zakonshme për Asusin, të ashtuquajturën Blue Dive Blue.


Më të lexuarat