Secondary Adv

Long March-9 do transportoje 140 ton drejt hapesires

Share on Google+

Kina po punon për një raketë super të fuqishme që do të jetë në gjendje të transportojë ngarkesa deri në 140 ton në orbitë.   

 

Deri në vitin 2030, raketa Long March-9 e cila është ende në zhvillim, do të jetë në gjendje të mbajë 140 ton në orbitën e ulët të Tokës ku aktualisht fluturojnë satelitët televizivë dhe satelitët vëzhgues të tokës tha Long Lehao, një zyrtar i lartë nga Akademia Kineze e Inxhinierisë. Kjo krahasohet me 20 ton që mund të arrihet nga raketa Ariane 5 e Evropës ose 64 ton nga Falcon Heavy i Elon Musk, i cili në shkurt catapultoi një nga makinat e kuqe Tesla Roadster drejt Marsit. Gjithashtu do të tejkalojë 130 ton të Space Launch System të NASA-s, i cili do të fillojë të funksionojë në vitin 2020. Long March-9 i Kinës do të ketë një fazë bazë prej 10 metrash në diametër dhe do të përmbajë katër nxitës të fuqishëm, secili me një diametër prej pesë metrash.  

 

Xinhua foli gjatë duke thënë se raketa mund të përdoret në ulje në hënë, në eksplorimin e thellë të hapësirës ose në ndërtimin e një termocentrali me bazë në hapësirë. Përveç kësaj, Kina po punon për një raketë hapësinore të ripërdorshme, e cila pritet të bëjë fluturimin e saj të parë në vitin 2021. Faza e parë dhe nxitësit do të merren mbas një uljeje vertikale, tha Long në një fjalim në Pekin. Gjatë këtij viti është raportuar se Kina po ndërton një 'demonstrator' për një motor të madh të raketave në fazën e parë, që mund të jetë brenda këtij viti. Puna me motorët për fazën e dytë dhe të tretë dhe në strukturën e raketës gjigante, të quajtur zyrtarisht Long March 9, si dhe përgatitjet për të shkuar në Hënë rreth vitit 2030, janë gjithashtu duke u zhvilluar, sipas raportit në Javën e Aviacionit. Organizata që zhvillon pajisje elektronike, Akademia e Teknologjisë së Aplikimit të Hapësirës ajrore (AAPT), thotë se demonstruesi, që ai e quan një prototip, do të jetë një motor i plotë. 

 

Megjithatë, i mungojnë pajisjet e testimit për motorët e kësaj madhësie, duke ngritur mundësinë që pajisja që po ndërtohet do të jetë një motor i zvogëluar. Puna më një motor të fazës së dytë me një metrikë prej rreth 200 tonë dhe një për fazën e tretë, duke gjeneruar rreth 25 tonë, është gjithashtu në zhvillim e sipër, thotë AAPT. Kina po hedh miliarda në programin e saj hapësinor të drejtuar nga ushtria, me shpresën për të pasur një stacion kozmik hapësinor deri më 2022, dhe për t'i dërguar njerëzit në Hënë në të ardhmen e afërt.  

Raketa aziatike me superfuqi po kërkon të arrijë më në fund SHBA-në dhe Rusinë pas vitesh vonesë në përputhje me momentet e tyre të hapësirës. Kina po planifikon gjithashtu të ndërtojë një bazë në hënë, të deklaruar në fillim të marsit nga drejtuesi i Akademisë së Hapësirës së Kinës për Teknologjinë e Hapësirës.


Më të lexuarat