Secondary Adv

Si po ndryshojne temperaturat neper bote

Share on Google+

Rekordet e temperaturave janë karakterizuar nga një valë e pazakontë të nxehti në mbarë botën   

 

I nxehti mbytës ka krisur rrugët dhe ka mbërthyer çatitë në të gjithë Britaninë e Madhe javën e kaluar, teksa janë regjistruar temperaturat më të larta të regjistruara ndonjëherë në Skoci me rreth 33.2°C. vala e nxehtë është shpërndarë në të gjithë botën, ku mësohet se Meteo France ka identifikuar rreth 21 departamente në të gjithë vendin lidhur me një alarm portokalli të motit, ndërkohë që nga ana tjetër Oman përjetoi temperaturat më të larta gjatë natës të regjistruara ndonjëherë në planet. Të paktën tetë njerëz kanë vdekur për shkak të temperaturave tepër të larta në Amerikën e Veriut. Shkalla e këtij fenomeni të fundit tregon se duhet fajësuar ngrohja globale, shkencëtarët kanë paralajmëruar."Stina e verës do të vazhdojë të bëhet gjithnjë e më e nxehtë", tha Friederike Otto nga Universiteti i Oksfordit, i cili bëri kërkime të gjera në të dhënat nga vala e nxehtësisë që u përhap nëpër Evropë në qershor, korrik dhe gusht 2017. 

 

Nëse nuk bëjmë asgjë për të reduktuar emetimet tona të gazrave serrë, lloji i nxehtësisë ekstreme që e pamë verën e kaluar do të jetë norma kur djali im i ri është një njeri i rritur". Amerika e Veriut ka parë një rritje të tmerrshme të temperaturës. Deri më tani ka të paktën deri në tetë njerëz të cilët kanë humbur jetën e tyre për shkak të nxehtësisë së madhe në Kanada por edhe në Amerikë. Denver kryeqyteti i Kolorados i cili shtrihet rreth një milje mbi nivelin e detit gjithashtu pa një rekord temperaturash me rreth 40.5°C. Mbledhja e të dhënave të reja besohet të jetë e lidhur me dome intensive të ngrohjes që kanë përfshirë shumicën e Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë që nga fundi i muajit qershor. Ekspertët presin që kupola të ulet në verilindje për të paktën një javë dhe gjithashtu ata parashikojnë se do të përhapet në perëndim këtë fundjavë. Në anën tjetër të oqeanit Atlantik, klimat janë zakonisht më të buta. Por përkundër kësaj, verën e vitit 2018 duket se është një nga më të nxehtat lidhur me rekordet e regjistruara në vitet e mëparshme.    

 

Skocia ka përjetuar temperaturën më të nxehtë të identifikuar si rekord në këtë vend, me raportin e UK Met Office i cili raportoi se Motherwell, i cili ndodhet rreth 20 kilometra në juglindje të Glasgow, arriti në temperatura 33.2 ° C më 28 qershor. Rekordi i fundit para këtij ishte ai i vitit 2003 me 32.9 ° në muajin gusht në Greycrook. Yerevan, i cili ndodhet në shtetin e mëparshëm sovjetik të Armenisë, pa temperaturat të rriteshin në (42 ° C. Kjo ishte dita më e nxehtë e vendit në korrik dhe e quajtur si dita më e nxehtë e regjistruar më parë në këtë vend. Rusia, vendi pritës për Kupën Botërore të FIFA-s këtë vit, është gjithashtu në mes të një valë të nxehtë. Disa pika në të gjithë jugun e vendit më të madh të botës ose përputheshin ose tejkalonin temperaturat e tyre të ngrohta të qershorit.  

 

Quriyat, në Oman, regjistroi gjithashtu temperaturën më të lartë të natës të regjistruar ndonjëherë në planet, duke arritur në 121.6 ° F ose 49 ° C më 26 qershor, duke rënë vetëm dy shkallë më pak se rekordi i ngrohjes i të gjitha kohërave, i cili qëndron në 123.4 ° F ose ndryshe 50.7 ° C. Të dhënat e fundit vijnë muaj pasi Pakistani ka njohur temperaturën më të nxehtë të parë ndonjëherë në Tokë. Dielli ishte kaq intensiv, ai e çoi zhivën deri në mbi 120 ° F ku ndaloi në 122.4 ° F ose në një temperaturë rekord prej 50.2 ° C.


Më të lexuarat