Secondary Adv

Kjo harte tregon temperaturat rekord ne te gjithe globin

Share on Google+

Një hartë interaktive mahnitëse zbulon se si temperaturat rekord po regjistrohen në të gjithë globin. 

 

Harta përmban të dhëna të grumbulluara nga disa prej superkompjuterëve më të fuqishëm në botë, përfshirë Sistemin Global të Parashikimit dhe Administrimit Kombëtar Oqeanik dhe Atmosferik (NOAA), për të gjeneruar një hartë botërore që tregon leximet e fundit të motit nga e gjithë bota. Harta interaktive, e përditësuar me leximet e fundit të temperaturës çdo tre orë, zbulon gamën e plotë të nxehtësisë që ka shkaktuar paralajmërime moti në të gjithë globin. Anglia ka regjistruar temperatura prej 33 ° C këtë javë, Suedia ka parë verën më të nxehtë për më shumë se një shekull dhe nivelet e nxehtësisë janë rritur në më shumë se 46 ° C në Arabinë Saudite. 

Në Japoni, të paktën 65 vetë kanë vdekur dhe 22,000 të tjerë janë shtruar në spital nga goditje të nxehtësisë si rezultat i temperaturave të nxehta të qiellit, të cilat kanë arritur lartësi rekord prej 41.1 gradë Celsius në kryeqytetin e Tokios. Vala e nxehtësisë, e cila filloi të vendosë temperatura rekorde në të gjithë botën në fund të muajit të kaluar dhe parashikohet të vazhdojë deri në fund të gushtit, është shkaktuar nga presione të larta të vazhdueshme, thonë ekspertët. Rajonet stacionare me presion të lartë në të gjithë globin kanë ndalur modelet e motit nga lëvizja në lindje. Ky imobilizim i fronteve të motit u shkaktua nga një cikël shumë i varfër jetësor, nga temperaturat e larta të Oqeanit Atlantik dhe nga temperaturat gjithnjë në rritje të shkaktuara nga ngrohja. Ky kombinim i fuqishëm ka dënuar hemisferën veriore deri në javë të nxehtësisë shtypëse, thonë shkencëtarët. 

Në të vërtetë, situata është shumë e ngjashme me atë që kishim në vitin 1976 kur kemi pasur temperatura të ngjashme oqeanike në Atlantik dhe një rrjedhë e qëndrueshme që ka lënë zona të mëdha presioni të lartë në shumë zona për periudha të gjata, u shpreh një profesor i studimit të pasojave klimatike. Një hartë interaktive tregon se si pikat e temperaturës së fundit goditën hemisferën veriore. Animacioni, i njohur si earth.nullschool.net, u krijua nga inxhinieria kompjuterike Cameron Beccario me bazë në Tokio në një përpjekje për të testuar aftësitë e kodimit të saj. Është një vizualizim i kushteve globale të motit dhe të erës që parashikohen nga superkompjutorët. Kur vendoset në modalitetin e temperaturës, pjesët e kuqe në hartë tregojnë rajonet më të nxehta në Tokë, ndërsa zonat e gjelbra dhe blu tregojnë zona ku temperaturat janë më të ulëta. 

 

Përdoruesit e hartave mund të klikojnë në një zonë të caktuar në hartë për të marrë temperaturat më të fundit dhe leximet e shpejtësisë së erës për ato koordinata. Pjesa më e madhe e Afrikës së Veriut dhe Lindjes së Mesme gjithashtu po përjetojnë temperatura më të larta se mesatarja të martën, me shumë rajone që shkaktojnë më shumë se 40 ° C. Një shpërthim ajri i nxehtë nga Spanja, i quajtur "Shkrirja e Mesdheut", do të detyrojë temperaturat të arrijnë mbi 30 ° C të premten. Në Kaliforni, operatorët e rrjetit të energjisë lëshuan një paralajmërim të martën në mëngjes, duke i këshilluar njerëzit për të kursyer energji kur shteti përgatitet për valën e nxehtë të kësaj jave. Temperaturat pritet të arrijnë 36 ° C të mërkurën shumë më tepër se mesatarja e lartë për këtë kohë të vitit, e cila është rreth 29 ° C. 

 

Temperatura më e lartë e regjistruar ndonjëherë është zbuluar në një stacion moti pranë Ouargla, Algjeri, në shkretëtirën e Saharasë, duke regjistruar një temperaturë prej 51.3 ° C. Japonia këtë javë ka regjistruar temperaturën më të lartë që nga fillimi i regjistrimeve, në një valë vdekjeprurëse që deri tani ka marrë më shumë se 40 jetë. Temperatura më e lartë e natës e regjistruar ndonjëherë në Tokë u vendos edhe këtë verë. Temperaturat arritën një lartësi prej 42.6 ° C gjatë natës së 27 Qershorit në Quriyat, Oman.  


Më të lexuarat