Secondary Adv

10 ishujt me te shtrenjte ne bote per 2018

Share on Google+

Këta ishuj janë një parajsë ku ju mund të pushoni  larg gjithçkaje dhe lodhjes së përditshme, të rrethuar nga ujërat kristal të qartë në të gjitha anët. 

 

Ju mund të vendosni për të marrë një pushim shumë të nevojshëm dhe të kaloni disa ditë të vetmuar ose të fluturojnë me familjen tuaj për një arratisje të vogël sëbashku. Këta ishuj janë vlerësuar si më të shtrenjtët në botë, me kosto relativisht të lartë për këdo që është i interesuar ti zotërojë. 10 ishujt më të bukur por edhe më të shtrenjtë në botë për vitin 2018 gjenden të renditur më poshtë bashkë me vlerën e secilit.  

 

Ishulli Bird Cay, Bahamas – 28 milionë dollarë

Ky ishull në Bahamas është një arratisje e mrekullueshme tropikale që ju realisht e keni të nevojshme. Një nga gjërat më të mira për këtë vend është distanca e tij nga Nassau, ku duhen vetëm 30 minuta me fluturim. Me 28 milionë dollarë, kjo parajsë tropikale është shtëpi për shumë plazhe të mrekullueshme me rërë.

Ishulli Cerralvo, Meksikë –35 milionë dollarë

Shumica e njerëzve dëshirojnë të shpëtojnë nga jeta e qytetit në mënyrë që të mund të pushojnë në një mjedis të qetë. Për disa, kjo do të thotë sporte të ndryshme ujore por edhe marrja e rrezeve të diellit. 

Ishulli Big Darby, Bahamas –39 milionë dollarë

Bahamas janë vend i përsosur për një pushim veror për t'u zhytur në diell. Plazhet me rërë, me ujëra kristalë të qartë, të rrethuar nga të gjitha anët në këtë parajsë, ku padyshim nuk do të dëshironi të largoheni.

Ishujt Hans Lollik, US –45 milionë dollarë

Ishujt Hans Lollik, të cilat janë pjesë e Ishujve Virgin të SHBA ofrojnë mundësi të shkëlqyera për  ata të cilët janë duke kërkuar për aktivitete emocionuese të sporteve nënujore në një ambient më privat. Ky ishull vlerësohet në 45 milionë dollarë dhe flora dhe fauna e pasur e këtij vendi e bën për një vend ideal për të shkuar për zhytje.

Ishulli Omfori, Greqi –60 milionë dollarë  

Nuk ka asnjë dyshim për faktin se Greqia është një nga vendet më mahnitëse për të kaluar pushime. Ky vend evropian është i njohur për peizazhet e tij të pacenuar dhe ujërat e kaltër. Megjithatë, ekziston një perlë e fshehur që quhet "Omfori Island", i cili vlerësohet në 60 milionë dollarë dhe praktikisht nuk ka vendbanim njerëzor. 

 

Ishulli Caye Chapel, Belize –65 milionë dollarë

Nëse e doni golfin, atëherë duhet të keni parasysh ishullin Caye Chapel, i cili është një parajsë e vërtetë natyrore. Me një vlerë prej 65 milionë dollarë, Caye Chapel është një nga ishujt më të shtrenjtë në botë.

Ishulli Macapule, Meksikë – 95 milionë dollarë

Nëse po kërkoni një arratisje nga gjithçka ky ishull është ai që ju duhet, ku me siguri do të humbisni në bukuritë përrallore të këtij vendi. Ky ishull ka një shtrirje prej 23 km dhe vlerësohet me 95 milionë dollarë duke e bërë atë ishullin më të shtrenjtë privat në Detin e Cortezit. 

 

Ishulli Ronde, Grenada –100 milionë dollarë   

Ishulli Ronde vlerësohet afërsisht në 100 milionë dollarë duke e bërë atë ishullin më të shtrenjtë në botë në Grenadinet. Përhapur në 2000 hektarë, ky ishull masiv nuk është vetëm privat, por gjithashtu ofron peizazhe mahnitëse dhe një tipar natyror emocionues, që shumë pak ishuj privatë mund të ofrojnë. 

 

Ishujt Necker, Angli–100 milionë dollarë

Megjithëse ky ishull është pronë e Richard Branson, vlera e tij është 100 milionë dollarë dhe është vendi ideal për të kaluar disa pushime të këndshme me familjen tuaj. Ky ishull mahnitës mund të strehojë deri në 28 vizitorë për një pushim emocionues larg jetës së zhurmshme të qytetit. 

 

Ishulli Lanai, Hawaii –610 milionë dollarë

Vlera e këtij ishulli është 500 milionë dollarë. Islanda Lanai është ishulli më i bukur dhe më i shtrenjtë në Hawaii dhe në botë. Pronari i saj, Larry Ellison, është gjithashtu themeluesi i Oracle. Si personi i tetë më i pasur në botë, nuk vjen si befasi që ai të ketë emrin e tij të shkruar në këtë ishull të bukur dhe ekstravagant.


Më të lexuarat