Secondary Adv

Prezantohet me ne fund telefoni i palosshem i Samsung

Share on Google+

Samsung më në fund ka prezantuar mbrëmjen e djeshme telefonin e tij futuristik të palosshëm, me një dizajn dhe karakteristika me të vërtetë unike.   

 

Gjigandi korean i teknologjisë zbuloi një version prototip të pajisjes sot në konferencën Samsung Developer të vitit 2018 në San Francisko, në të cilën u tha se pajisja e re e sapo prezantuar do të jetë gati për shitje në 'muajt e ardhshëm'. Ai ka një Infinity Flex Display, pra një ekran fleksibël i cili mundëson transformimin e tij në një telefon ose tabletë kur hapet dhe mbyllet. 

 

Ekziston një ekran i vogël në pjesën e jashtme të telefonit dhe një tjetër ekran më i madh që zbulohet kur pajisja shpaloset. Samsung thotë se ekrani prej 7,3 inç mund të paloset 'qindra mijëra herë' në sajë të hollësisë dhe fleksibilitetit të ekranit."Përdoruesit tashmë kanë më të mirën nga të dy botët: një smartphone kompakt që shpaloset për të zbuluar një ekran më të madh për shumëfishimin dhe shikimin e përmbajtjeve", shpjegoi Samsung. 'Përvoja e aplikacioneve kalon në mënyrë të përsosur nga ekrani më i vogël në ekranin më të madh kur pajisja shpaloset.  

"Përveç kësaj, përdoruesit mund të shfletojnë, të shikojnë, të lidhin dhe të bëjnë veprime të ndryshme njëkohësisht pa humbur asnjë sekond, duke përdorur tre aplikacione aktive në ekranin më të madh", shtoi firma. Megjithatë, firma nuk zbuloi shumë detaje rreth pajisjes, duke shpresuar që dizajni të jetë i sigurt nga konkurrentët. Ekrani ka një shtresë mbrojtëse, duke i dhënë të njëjtën pamje si një fotografi, që është edhe fleksible dhe e vështirë."Në mënyrë që telefoni të shpaloset, duhej të ishte më i hollë se çdo ekran tjetër që kemi bërë ndonjëherë", tha Justin Denison. 

 

Ekrani është 45 për qind më i hollë se modelet e tjera të smartfonëve të Samsung. Në krye të kësaj, Samsung thotë se ka një teknologji tjetër të lartë të ekranit deri mëngë të saj. Kur përdoruesit hapin telefonin, aplikacionet e tyre lëvizin pa ndërprerje nga pjesa e jashtme e pajisjes në ekranin e brendshëm. Përdoruesit mund të kenë deri në tre aplikacione që shfaqen menjëherë në ekranin e madhësisë së tabletit, të cilin Samsung e quan funksionin e dritares "Multi-active". 

 

'Aplikacionet që po përdorni t kur pajisja ishte e mbyllur, janë në pritje për ju edhe pasi hapim telefonin,' tha Denison. Edhe pse kompania zbuloi pajisjen e shumëpritur duke demostruar dizajnin e saj unik për publikun në eventin e saj, por Samsung nuk ka ende një emër për këtë pajisje, çmim ose datën e saktë të hedhjes në treg. Kjo sipas përfaqësuesit të kompanisë ndodh pasi Samsung pret të fillojë prodhimin masiv të pajisjes "në muajt e ardhshëm".


Më të lexuarat