Secondary Adv

Rusia krijon armen me te fuqishme me lazer

Share on Google+

Rusia ka krijuar një armë të re të fuqishme me lazer, për të cilën ajo pretendon se mund të shkatërrojë objektivin brenda fraksionit të sekondës. 

 

Lazeri ​​i quajtur Peresvet tashmë është duke u përdorur dhe përdorur nga forcat e armatosura të Rusisë, sipas qeverisë së vendit. Disa pamje të ndara përmes një videoje, që tregojnë sistemin e armëve në veprim janëë postuar në mediat sociale përmes ministrisë së mbrojtjes të Rusisë. 

 

Në video tregohet se  si sistemi lazer i avancuar është nxjerrë nga një hangar dhe aktivizohet nga distanca nga një ushtar. Sisteme të ngjashme të armëve të zhvilluara në vende të tjera përdoren për të rrëzuar aeroplanët dhe raketat duke e çaktivizuar elektronikën e tyre nga milje larg distancë. Zëvendësministri i Mbrojtjes i Rusisë Yuri Borisov u shpreh në një deklaratë për mediat se makina mund 'të rrëzojë objektivat brenda fraksionit të një sekondi. "Ne mund të flasim shumë për armë lazer dhe filma janë bërë për ta shumë kohë më parë dhe libra fantastikë janë shkruar, dhe të gjithë e dinë këtë," tha Borisov. 

"Por fakti që këto sisteme kanë filluar të hyjnë në shërbim është me të vërtetë realiteti i sotëm". Gjatë një fjalimi në Mars të këtij viti Presidenti rus Vladimir Putin tha se "progresi i rëndësishëm" u arrit në programin e armatimit lazer dhe "ka të gjitha arsyet për të besuar se jemi një hap përpara rivalëve tanë në këtë sferë". Megjithatë, ai nuk dha detaje të mëtejshme dhe u shpreh se nuk ishte ende koha e duhur. Por ekspertët do të kuptojnë se me armatim të tillë, kapacitetet e Rusisë për të mbrojtur veten janë shumëzuar. 

 

"Sistemet lazer Peresvet, bazuar në parime të reja fizike, hynë në shërbimin luftarak në regjimin e testimit me forcat e armatosura ruse", tha një prej gazetave ruse. "Forcat e armatosura filluan t'i përdorin ato në 2017 si pjesë e programit të sigurisë shtetërore." Personeli ushtarak rus që operonte këto sisteme iu nënshtrua një trajnimi të veçantë në Akademinë Ushtarake të Hapësirës Mozhaysky në qytetin e dytë më të madh të Rusisë në Shën Petersburg. "Pasi njësitë luftarake u trajnuan duke përdorur këtë armë të përparuar, ata mësuan dhe praktikuan vendosjen dhe përgatitjet e tyre për përdorim", tha gazeta. 


Më të lexuarat