Secondary Adv

Elon Musk teston ne prill raketen Starship

Share on Google+

Shefi i SpaceX-it ka shpërndarë këtë javë pamje të anijes kozmike Starship ende në fazë ndërtimi, dhe zbuloi se mund të jetë gati për fluturimet e testit në prill.   

 

Starship, i njohur më parë si BFR, Big Falcon Rocket, është objekti kryesor i planeve të Musk për të dërguar njerëzit në Mars. Musk në foton e shpërndarë në rrjetet e tij sociale, ka shkruar thjeshtë, 'Stainless Steel Starship'. Musk konfirmoi gjithashtu se do të përdorte çelik inox, si raketa Atlas e pordhuar nga e njëjta firmë Space X.  

 

Por, shpjegoi ai, do të ketë një 'përzierje të ndryshme të lidhjeve dhe arkitekturës së re'. 'Ndryshe nga Atlas, Starship është duke u bërë i qëndrueshëm në lëshimin e avionit edhe kur nuk është nën presion,' tha Musk. "Unë do të bëj një prezantim të plotë teknik të Starship shumë shpejt, kështu që shpresojmë që në mars ose prill të këtij viti që vjen të mund të kryejmë edhe testin e parë të Starship," shtoi ai. Vetëm muajin e kaluar, shefi i SpaceX u dyfishua në pretendimet e tij të mëparshme se ai ka gjasa të jetë ndër udhëtarët ndërplanetar që bëjnë udhëtimin në Mars. Biletat në anije kozmike të Elon Musk në Mars do të kushtojnë rreth 200,000 dollarë për person. 

 

Ndërsa Musk fillimisht i referohej anijes së tij ndërplanetarike si BFR, ai kohët e fundit njoftoi se tani e tutje do të quhet Starship. Në mënyrë të veçantë, anija kozmike, ose faza e sipërme e raketës do të quhet Starship, ndërsa fuqia e raketës quhet 'Super Heavy', shpjegon Musk në Twitter. 'Riemërimi i BFR në Starship,' shkroi Musk në një tweet."Teknikisht, dy pjesë: Starship është anije kozmike, faza e sipërme dhe Super Heavy është fuqia e raketës e nevojshme për t'i shpëtuar gravitetit të thellë të Tokës." 

 

SpaceX ndau detaje të reja rreth raketës 387ft në shtator, duke thënë se shpreson të nisë testet e nisjes pa pilot të anijes në fund të vitit 2019. Në të ardhmen, Starship do të jetë në gjendje të kryejë misionet hënore si dhe fluturimet në distanca të gjata në Mars dhe më tej. Firma shpreson të organizojë një fluturim pa ekuipazh në Mars në vitin 2022, pastaj një fluturim me njerëz në vitin 2024. Midis këtyre misioneve SpaceX ka planifikuar për një mision privat me një pasagjer në bord rreth vitit 2023. "Ne do të donim të vendosnim ngarkesa të mëdha në sipërfaqen e hënës deri në vitin 2022", tha kohët e fundit shefi operativ i SpaceX Gwynne Shotwell. 


Më të lexuarat