Secondary Adv

Njihuni me teknologjine qe redukton stresin

Share on Google+

Firma francez Neural Up demonstroi teknologjinë e pabesueshme të relaksimit në Las Vegas këtë javë në CES. 

 

Kompania përdor teknologjinë e saj akustike të zhvilluar nga një ekip neurofiziologësh për të 'rritur balancën tuaj emocionale'. Kjo mund të bëhet duke përdorur kufje dhe një aplikacion të bazuar në internet, ose duke u ulur brenda Bubble-Zen futuristic, ku ju jeni izoluar nga pjesa tjetër e botës nërkohë që përjetoni relaksin e audios qetësuese që luhet për ju. 

 

Jashtë në botën reale, firma thotë se Bubble-Zen mund të gjejë vendin e saj në zyra të mëdha ose madje edhe në aeroporte. Ekipi i Bubble-Zen nuk ka zbuluar asnjë specifikë mbi çmimin, por tha se mund të kushtojë më shumë se 15,000 dollarë, varësisht nga sa nevojiten për një hapësirë ​​të caktuar. Sistemi mbështetet në teknologjinë e zhvilluar me hulumtimin e neuroshkencës në mendje, tha bashkëthemeluesi Gil Borelli. Ai kombinon izolimin zanor dhe vizual për t'ju vënë në një gjendje relaksimi të thellë, shpjegoi Borelli. 

 

Sipas Neural Up, teknologjia mund të ndihmojë në reduktimin dramatik të ndjenjave të zemërimit, lodhjes, depresionit, konfuzionit dhe ankthit. Efektet, natyrisht, janë të përkohshme por, është e lehtë të shihet se si përdorimi i rregullt mund të ndihmojë për të ulur stresin e përgjithshëm me kalimin e kohës. Me kufje, audio duket se po rrethon kokën në një lëvizje të plotë prej 360 gradësh. Efekti është shumë i ngjashëm me atë të prodhuar nga tibetianët, edhe pse mund të zgjidhni nga të gjitha llojet e këngëve muzikore relaksuese, duke përfshirë xhazin dhe muzikën klasike. Brenda podit, ka edhe një ekran me prekje HD, një mikrofon dhe webcam, dhe drita LED. 

 

Sipas Neural Up, sistemi thjesht punon duke rritur proceset që tashmë ndodhin në trurin tuaj. "Ai promovon rregullimin e sistemit nervor duke aktivizuar burimet natyrore të trupit për të luftuar stresin", thotë Neural Up. 'Teknologjia jonë bllokon efektet negative të stresit në trup nëpërmjet një stimulimi të sensorit neural që nxit një ndjenjë të relaksimit intensiv që përmirëson gjendjen e mirëqenies. Teknologjia e Neural Up së shpejti do të jetë në dispozicion për celular dhe tabletë, së bashku me versionin Buben Zen.


Më të lexuarat