Secondary Adv

10 dite ne Europe, 5 itinerare mahnitese

Share on Google+

Me qytete të klasit botëror, Alpe të dendura, plazhe të bukura dhe disa nga ushqimet më të shijshme në botë, Europa është destinacioni perfekt për ju.  

 

Nëse doni të kaloni 10 ditë në Evropë, ne kemi për ju pesë itinerare të mrekullueshme me disa prej destinacioneve më të njohura të Evropës. Këto itinerare janë të përsosur nëse është hera e parë që vizitoni vendet e Europës ose nëse keni nevojë për paksa frymëzim për të planifikuar udhëtimin tuaj të ardhshëm.  

 

Londër dhe Paris: Dy nga qytetet e mëdha të Evropës 

Kjo është një hyrje e madhe në Europë. Duke filluar në Londër, ju merrni shijen tuaj të parë të Evropës. Vizitoni  Syrin e Londrës, Kullën e Londrës, eksploroni Muzeun e mrekullueshëm britanik, dhe madje bëni udhëtimin me autobus dykatësh nëpër qytet. Udhëtoni nga Chunnel për të shkuar në Paris dhe kaloni disa ditë duke eksploruar këtë qytet të mrekullueshëm.  

 

Tower Bridge, Londër  

  

Parisi 

 

Katedralja e Notre Dame 

  

 

Kopenhagen, Stokholm dhe Oslo  

Eksploro tre nga qytetet e mëdha të Skandinavisë në këtë itinerar.  

Kopenhagen 

Kopenhagen është një kënaqësi e pafundme, me portin e saj piktoresk të quajtur Nyhavn.  

 

Stokholm 

  

Stokholmi është një qytet i mrekullueshëm. Shëtit nëpër Gamla Stan dhe gjithashtu lundroni nëpër arkipelag.   

 

Romë, Firence dhe Venecia

Kush nuk ëndërron të vizitojë Italinë? Dhjetë ditë është koha e mjaftueshme për të shijuar këtë vend. Roma, Firence dhe Venecia janë tre prej qyteteve më të njohura të Italisë, vende që turistët dëshirojnë gjithnjë të vizitojnë. Firence e meriton pjesën më të madhe të kohës në këtë itinerar. Kaloni të paktën një ditë duke eksploruar Firencen dhe më pas përdorni ditët tuaja shtesë për të marrë udhëtime në Toscana, duke vizituar Sienën dhe qytetet e tjera malore.    

 

Roma 

 

San Gimignano në Toscana  

Firence

 

Venecia 

  

 

Amsterdam, Bruksel dhe Paris 

Në këtë itinerar, tre qytete janë të lidhura me udhëtime të shkurtra treni. Koha e udhëtimit është e pakët, që do të thotë që ju keni mjaft kohë për të eksploruar këto tre qytete.

 

Amsterdam

 

Ghent, Belgjikë

 

Vizitoni Muzeun e Louvre në Paris

 

 

Barcelona dhe Riviera Franceze 

Në këtë itinerar, njihuni me një nga qytetet e mëdha të Evropës dhe pastaj eksploroni  Rivierën e mrekullueshme franceze. Provoni kuzhinën e shijshme, pini verëra të shkëlqyera, pushoni në plazh dhe shijoni një jetë të mirë. Barcelona ka nevojë për të paktën dy ditë kohë për tu parë më mirë.

 

Barcelona

 

Villefranche-sur-Mer

 


Më të lexuarat