Secondary Adv

Kina zbulon bazen e simuluar te Planetit te Kuq

Share on Google+

Kina ka hapur një qendër simulimi të bazës së synuar në Mars në qytetin Mangya, duke i paraprirë planeve për krijimin e kësaj baze në planetin e kuq.  

 

Pjesërisht një atraksion turistik, dhe pjesërisht qendër e trajnimit, ajo përbëhet nga një sërë ndërtesash ku vizitorët mund të vijnë të shijojnë jetën në planetin e kuq. 

 

Provinca Qinghai është e famshme për peizazhin e Marsit, si shkëmbinjtë e kuqërremë dhe fushat e shterura. Ndërtimi në bazën e simulimit filloi qershorin e kaluar dhe u hap javën e kaluar në një publik kurioz. Baza përbëhet nga një "komunitet Mars" dhe një "kamp në Mars". Vizitorët do të jenë në gjendje të marrin pjesë në detyrat që lidhen me jetën e përditshme në Mars, si rritja e ushqimit dhe mirëmbajtja e furnizimit me energji elektrike. 

 

Pronarët e bazës shpresojnë se ajo do të jetë gjithashtu një vend për trajnime serioze shkencore dhe trajnime simulimi. Kostot totale për bazën tejkaluan 22 milionë dollarë. Jiao Weixin, një profesor i shkencës së hapësirës në Universitetin e Pekinit, tha për Global Times se përkundër përpjekjeve më të mira të themeluesve të bazës së simuluar Marsiane, është pothuajse e pamundur të përsëritet jeta në Mars në Tokë. 

Marsi ka një mjedis veçanërisht të veçantë dhe tepër armiqësor që përfshin presionin e ulët të ajrit, rrezatimin e fortë dhe stuhitë e shpeshta të rërës, si dhe dallimet e mëdha në gjeografi. Kina po përparon mjaft në eksplorimin e hapësirës dhe ka në plan të nisë një zëvendësues për ISS në vitin 2022. 

 

Tangong, ose "Pallati Qiellor", stacioni i hapësirës në Tokë do të përbëhet nga dy module shtesë për eksperimente shkencore dhe i gjithë stacioni do të jetë pjesërisht i mundësuar nga panelet diellore.


Më të lexuarat