Secondary Adv

Kina po nderton avionin supersonik ekologjik

Share on Google+

Mediat shtetërore kineze kanë zbuluar skicat e para të një avioni pasagjerësh supersonik njëkohësisht ekologjik që është ende në fazën e zhvillimit.  

 

Një inxhinier pohoi se ekipi i tij kishte bërë arritje të mëdha në hartimin e avionit miqësor me mjedisin. Prototipi i avionit është planifikuar të kryejë fluturimin e tij të parë rreth vitit 2035.   

 

Një avion supersonik është një avion që mund të udhëtojë më shpejt se shpejtësia e zërit, ose 768 milje në orë. Kjo do të thotë një fluturim nga Londra në Nju Jork në 4.5 orë ose më pak. Avionë më të avancuar supersonikë do të ishin në gjendje të udhëtonin me shpejtësi deri në pesë herë më të madhe se sa shpejtësia e zërit. 

 

Avioni super i shpejtë kinez njoftohet se është duke u zhvilluar nga China Aeronautical Establishment, një konglomerat hapësinor shtetëror. Ekspertët gjithashtu kishin arritur të gjenin një dizajn që mund të ndihmonte në uljen e rezistencës së fluturimit dhe ndikimin e bumit të zërit, u tha nga disa burime.  

 

Unë besoj në të ardhmen e afërt, një avion i gjelbër supersonik civil i zhvilluar dhe ndërtuar nga vetë Kina do të fluturojë në qiell mbi atdheun tonë, shtoi inxhinieri i cili është duke u marrë me ndërtimin e avionit. Inxhinier nuk ka specifikuar tiparet miqësore mjedisore të avionit. Kina synon të bëhet një central elektrik i aviacionit në skenën botërore. 

 

Vendi zbuloi aeroplanin e tij të pasagjerëve C919 të bërë në shtëpi në 2017 për të rivalizuar dhe kaluar kompani si Boeing dhe Airbus, dhe sapo ka përfunduar aeroportin e saj të fundit, Aeroporti Ndërkombëtar i Pekinit Daxing. 


Më të lexuarat