Secondary Adv

India nis misionin e dyte drejt Henes javen e ardhshme

Share on Google+

Agjencia hapësinore Indiane do nisë misionin e saj ambicioz Chandrayaan-2 javën e ardhshme, afër polit jugor të Hënës që aktualisht është i pashkelur. 

 

Chandrayaan-2 do të niset nga Qendra Hapësinore Satish Dhawan në Sriharikota në bregun jug-perëndimor të vendit në orën 2.51 të mëngjesit (10.21pm BST) më 15 korrik. 

Është misioni i dytë hënor i ISRO, dhe i pari i destinuar për t'u ulur në Hënë, ku planifikohet të mbërrijë më 6 shtator. India do të bëhet vendi i katërt, pas SHBA, Rusisë dhe Kinës, që arrin të ulet në Hënë. ISRO ka thënë se zgjodhi për të eksploruar zonën jugore pasi është e mundur të ketë ujë në zonat e hijezuara, të cilat mund të hapin rrugën për banim hënor të ardhshëm. 

 

Gjithashtu shpreson të shqyrtojë brenda kratereve, të cilat janë kurthe të ftohta, për të kuptuar më mirë evolucionin e hënës. Këto zona kanë qëndruar shumë të ftohta për shumë kohë dhe shkencëtarët besojnë se ka gjasa që ato të përmbajnë një regjistër fosil të sistemit diellor të hershëm.

 

Chandrayaan-2 ka tre module, një Orbiter, një Lander të quajtur Vikram, dhe një Rover quajtur Pragyan. ISRO shpreson që studimet topografike, analizat mineralogjike dhe eksperimentet e tjera do të ndihmojnë botën të fitojë një kuptim më të mirë të origjinës së hënës. 

 

Misioni i parë i vendit, Chandrayaan-1, filloi në 2008 dhe u ndërpre një vit më parë pasi shkencëtarët humbën kontaktin me anijen kozmike pa pilot. Sateliti besohet se është rrëzuar në sipërfaqen e hënës. Në maj, ISRO tha se do të fillonte Chandrayaan-2 në mes të 9-16 korrikut. 


Më të lexuarat