Secondary Adv

Stambolli rrezikohet nga nje termet me i madh se ai ne Kaliforni

Share on Google+

Stambolli dhe zonat e tjera pranë rrezikohen nga një tërmet shkatërrues me magnitudë 7.1 deri në 7.4, është ky përfundimi pas një vëzhgimi në thellësinë e detit.    

 

Qyteti turk qëndron pranë epiqendrës së tërmetit në Anatolin e Veriut, i cili shkaktoi kërdi në qytet në vitin 1766 me një tërmet me magnitudë 7.5, duke vrarë mijëra njerëz. 

Hulumtuesit janë përpjekur për shumë kohë të zbulojnë rrezikun e dridhjeve në zonën më të afërt të metropolit, pasi faji ndodhet nën Detin Marmara. Një studim që përfshin dy vjet e gjysmë ka treguar se zona është e mbyllur, që do të thotë tendosje tektonike që mund të çojë në një tërmet që po ndërtohet në zonë. 

  

Metodat aktuale për monitorimin e tendosjes në pllakat tektonike përfshijnë GPS ose metodat e survejimit të tokës, të cilat janë të pamundura në këtë fushë pasi sinjalet satelitore nuk mund të depërtojnë deri në thellësitë e kërkuara. Por tani shkencëtarët kanë zhvilluar një metodë për ndjekjen e lëvizjeve në shtratin e detit. 

 

Sistemi GeoSEA mat distancat akustike në shtratin e detit, kështu që hulumtuesit mund të matin saktësisht deformimin. Profesori Heidrun Kopp, drejtues i projektit GeoSEA, tha: Nëse sasia e akumuluar lëshohet gjatë një tërmeti, zona e epiqendrës do të lëvizte me më shumë se katër metra. 

 

Kjo korrespondon me një tërmet me magnitudë mes 7.1 dhe 7.4. Pra si përfundim shkencëtarët besojnë se një tërmet midis 7.1 dhe 7.4-magnitudë mund të ketë pasoja të ngjashme me tërmetin e vitit 1999 në Izmit, ku humbën jetën më shumë se 17.000 njerëz. 


Më të lexuarat