Secondary Adv

Google Pixel 4 do ofroje kontroll permes gjesteve

Share on Google+

Google ka konfirmuar një nga thashethemet më të mëdha rreth Pixel 4, duke zbuluar teknologjinë e re që lejon përdorimin e pajisjes përmes gjesteve të dorës.   

 

Në një postim në blog, Google konfirmoi që pajisja e saj më e re do të përfshijë atë që ai përshkruan si teknologji e ndjesisë së lëvizjes, një radar me rreze të shkurtër që lejon përdoruesit të kontrollojnë telefonat e tyre nga një distancë. 

 

Pixel 4 do të jetë i pari i pajisjeve të Google që përdorin teknologjinë, të quajtur Soli, dhe sipas kompanisë do t'u lejojë klientëve të kalojnë këngët, të pushojnë alarmet dhe të mbyllin thirrjet telefonike, thjesht duke tundur dorën. Një nga aplikacionet më intriguese të Soli do të kombinojë teknologjinë me softuerin e njohjes së fytyrës, për ta bërë procesin e hapjes së telefonit më të veçantë.

Google thotë se Pixel 4 do të përdorë teknologjinë e tij të radarit për të kuptuar kur jeni gati të kapni pajisjen, duke i mundësuar telefonit që të aktivizojë paraprakisht tiparin e tij të njohjes së fytyrës dhe teorikisht të përshpejtojë procesin e zhbllokimit.  

Imazhet tregojnë një modul katror në pjesën e pasme të telefonit për të cilin përflitet se përmban tre lente kamerash të pasme. Përdoruesit mund të supozojnë me siguri se Pixel 4 do të funksionojë në Android Q, sistemi operativ më i fundit i Google.

 

Telefoni i ri Pixel ka të ngjarë të zbulohet në tetor në ngjarjen Made By Google të Google, ndërsa iPhone 11 ka të ngjarë të dalë në shtator të këtij viti. 


Më të lexuarat