Secondary Adv

OSBE publikon sot raportin e zgjedhjeve: Ja problematikat qe pritet te trajtoje

Misioni i vëzhguesve të OSBE/ODIHR do të publikojnë mbrëmjen e sotme raportin final të zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit.

 

Përballë opinioneve tërësisht të ndryshme të mazhorancës dhe opozitës për legjitimitetin e këtyre zgjedhjeve, vëzhguesit e OSBE do të thotë fjalën e tyre mbi atë që konstatuan në terren gjatë fushatës dhe ditës së zgjedhjeve. Burime të ABC konfirmojnë se në krahasim me raportin paraprak, vëzhguesit e OSBE/ODIHR kanë përfshirë edhe faktin se mazhoranca përdori fondet e tërmetit për të bërë fushatë.

 

Në përfundim të zgjedhjeve të 25 prillit, folën për votime të qeta por theksuan se në disa qarqe siç ishte ai i Elbasanit, incidentet e rënduan çuan deri në humbje jete. Gjithashtu në raportin paraprak u theksua si një nga problematikat kryesore, shit-blerja e votës dhe përdorimi i administratës publike dhe presionet përmes patronazhistëve që të votohej shumica në pushtet./Burimi: abcnews.al


Më të lexuarat