Secondary Adv

Danimarka jep alarmin per gazin, autoritetet: Situata eshte serioze

Agjencia e Energjisë e Danimarkës shpalli alarm të nivelit të parë lidhur me shqetësimet për furnizimin me gaz, për shkak të pasigurisë në importet nga Rusia.

 

Bashkimi Europian ka krijuar një sistem për të lejuar shtetet anëtare të shënojnë vështirësitë e afërta të furnizimit me energji duke përdorur tre nivele në rritje të alarmeve duke filluar me "paralajmërim të hershëm", të ndjekur nga "alarm", pastaj "emergjencë".

 

Sistemi lejon ndihmën e ndërsjellë nga vendet e tjera të BE, por mund të nënkuptojë gjithashtu një fillim të racionimit të furnizimeve. Të hënën, zëvendësdrejtori i Agjencisë Daneze të Energjisë, Martin Hansen, lëshoi ​​paralajmërimin e nivelit të parë.

 

"Kjo është një situatë serioze me të cilën po përballemi dhe është përkeqësuar nga reduktimi i furnizimeve," tha Hansen në një deklaratë, siç raportohet nga Reuters. Aktualisht rezervat e gazit të Danimarkës janë rreth 75% të mbushura, “dhe gazi është shtuar ditët e fundit”, shtoi agjencia.

 

Deklarata vjen pasi kompania daneze e energjisë Orsted njoftoi në fund të majit se dërgimi i gazit rus në vendin skandinav do të pezullohej nga 1 qershori, pasi Orsted refuzoi të shlyente pagesën në rubla.

 

Rusia është një nga burimet kryesore të importit të gazit natyror në Danimarkë, sipas Agjencisë Daneze të Energjisë.

 

Holanda gjithashtu njoftoi të hënën se do të heqë kufizimet për prodhimin e energjisë me qymyr, një ditë pasi Gjermania dhe Austria morën hapa të ngjashëm për të lehtësuar varësinë e tyre nga furnizimet me gaz rus./Burimi: Shqiptarja.com


Më të lexuarat