Secondary Adv

Sot hapet qarkullimi ne aksin Kardhiq-Delvine, lehtesohet aksesi drejt Sarandes

Ditën e sotme pritet të hapet qarkullimi në aksin rrugor të shumë përfolur prej 100 vitesh Kardhiq-Delvinë.

 

Ndërtimi i këtij aksi po pritet prej vitesh nga banorët e Gjirokastrës dhe operatorët turistikë pasi do të afrojë dy qytete që kanë një numër të konsiderueshëm vizitorësh, Sarandën dhe Gjirokastrën.

 

Tuneli i Skërficës përgjatë rrugës së re Kardhiq-Devvinë me gjatësi 1316 metra është një nyje lidhëse e rrugës strategjike Kardhiq-Delvinë, për zhvillimin e turizmit në bregdetin e jugut dhe Sarandës. Ndërkohë më 9 korrik hapet përfundimisht dhe by-pass i Vlorës./Burimi; Shqiptarja.com


Më të lexuarat