Secondary Adv

Turizmi rrit rastet me Covid, mbi 15 mije qytetare te infektuar ne Greqi

Sezoni turistik ka sjellë rritje të ndjeshme të rasteve me Covid-19 në Greqi.

 

Në 24 orët e fundit në vendin fqinj janë regjistruar 15.896 raste të reja me koronavirus , nga të cilët 3.127 janë riinfeksione, njofton Ministria e Shëndetësisë. Gjithashtu në 24 orët e fundit 14 pacientë kanë humbur jetën si pasojë e Covid-19.

 

Mosha mesatare e të infektuarve është 69 vjeç. 91.6% të infektuarve kanë sëmundje bashkëshoqëruese. Nga pacientët e intubuar, 36 (37,89%) janë të pavaksinuar ose pjesërisht të vaksinuar dhe 59 (62,11%) janë plotësisht të vaksinuar./Burimi; abcnews.al


Më të lexuarat