Secondary Adv

BE do te krijoje nje platforme rindertimi per Ukrainen e pasluftes

Bashkimi Evropian do të krijojë një platformë për të koordinuar rindërtimin e Ukrainës pas luftës së saj me Rusinë.

 

Lajmin e bëri të ditur shefja e BE Ursula von der Leyen. Në platformë do të hartohen nevojat për investime, burimet e kanalizimit dhe koordinimin e veprimeve, Von der Leyen në konferencën me fokus në rimëkëmbjen e Ukrainës në qytetin zviceran të Lugano-s.

 

Presidentja e Komisionit Evropian u shpreh: “Që nga fillimi i luftës, Bashkimi Evropian ka mobilizuar rreth 6.2 miliardë euro në mbështetje financiare. Dhe më shumë do të vijnë. Ne do të angazhohemi në mënyrë thelbësore në rindërtimin afatmesëm dhe afatgjatë.”

 

Po ashtu, Ursula von der Leyen shtoi se BE do që Ukraina të bëhet anëtare dhe se Evropa ka një përgjegjësi të veçantë dhe interes strategjik për të qenë në “anën e Ukrainës në çdo hap të rrugës”./Burimi: abcnews.al


Më të lexuarat