Secondary Adv

Suedia dhe Finlanda ne NATO, Senati amerikan miraton anetaresimin e tyre

Senati amerikan, sikurse pritej ka miratuar anëtarësimin në NATO të Finlandës dhe Suedisë.

 

Senati amerikan, sikurse pritej ka miratuar anëtarësimin në NATO të Finlandës dhe Suedisë. Ky konsiderohet si zgjerimi më i rëndësishëm i aleancës Atlantike që nga vitet 1990.

 

Si republikanët  dhe demokratët shprehën mbështetjen  e tyre për  hyrjen e dy vendeve në NATO. Rezultati përfundimtar i votave të Senatit ishte 95 me 1.

 

"Sot, Senati miratoi me shumicë dërrmuese partnerët tanë të ngushtë Finlandën dhe Suedinë që t'i bashkohen NATO-s.

 

Ky votim historik dërgon një sinjal të rëndësishëm të angazhimit të qëndrueshëm, dypartiak të SHBA-së ndaj NATO-s dhe për të siguruar që Aleanca jonë të jetë e përgatitur për të përballuar sfidat e së sotmes dhe së nesërmes.

 

Falënderoj anëtarët e Senatit – veçanërisht udhëheqësin e shumicës Schumer, udhëheqësin e pakicës Mçonnell, Senatorin Menendez dhe Senatorin Risch – për udhëheqjen e tyre dhe për avancimin e shpejtë të procesit të ratifikimit, procesi më i shpejtë i Senatit për një protokoll të NATO-s që nga viti 1981.

 

Finlanda dhe Suedia i bashkohen Aleanca do të forcojë më tej sigurinë kolektive të NATO-s dhe do të thellojë partneritetin transatlantik.

 

Siç i thashë kryeministrit Andersson dhe presidentit Niinistö kur i prita në Shtëpinë e Bardhë në maj, Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara për sigurinë e Suedisë dhe Finlandës.

 

Ne do të vazhdojmë të punojmë për të qëndruar vigjilentë ndaj çdo kërcënimi ndaj sigurisë sonë të përbashkët dhe për të penguar dhe përballur agresionin ose kërcënimin e agresionit.

 

Mezi pres të nënshkruaj protokollet e anëtarësimit dhe të mirëpres Suedinë dhe Finlandën, dy demokraci të forta me ushtri shumë të afta, në aleancën më të madhe mbrojtëse në histori.", thuhet në deklaratën e Shtëpisë së Bardhë.", thuhej në njoftimin e Shtëpisë së Bardhë.

 

NATO zyrtarizoi në 29 qershor ftesën e saj për Suedinë dhe Finlandën dhe vendimi duhet të shkojë në parlamentet dhe legjislaturat e 30 vendeve anëtare për ratifikim përfundimtar. 

 

Presidenti  Joe Biden dërgoi protokollet për ratifikim në Senat në korrik, duke i hapur rrugën votimit, i cili duhej të miratohej nga dy të tretat e Senatit për të pasur sukses./Burimi: Shqiptarja.com


Më të lexuarat