Secondary Adv

Sekretari i OKB kritika ndaj kompanive te naftes: Po perfitojne nga lufta

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ka bërë thirrje që kompanitë e naftës dhe gazit të përballen me taksa të veçanta.

 

Komentet e tij vijnë pasi rritja e çmimeve të energjisë të shkaktuar nga lufta në Ukrainë i shtyn fitimet e industrisë në nivele të reja.

 

Guterres tha se ishte "imorale" që firmat të përfitonin nga kriza.

 

Pushtimi rus i Ukrainës në shkurt ka përkeqësuar mungesën globale të naftës dhe gazit, duke ndërprerë aksesin në naftë dhe gaz nga Rusia, një furnizues kryesor, dhe duke rritur çmimet.

 

Ndërsa familjet po përballen me fatura më të larta të energjisë, kompanitë po korrin përfitime.

 

Kompania BP raportoi së fundmi fitimin e saj më të madh në 14 vjet, ndërsa fitimet e Shell në periudhën prill-qershor arritën një rekord.

 

Së bashku, katër nga firmat më të mëdha të energjisë - Exxon, Chevron, Shell dhe TotalEnergies, fituan rreth 51 miliardë dollarë në tremujorin e fundit, pothuajse dyfishi i asaj që fituan në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

 

"Kjo lakmi groteske po ndëshkon njerëzit më të varfër dhe më të cenueshëm, ndërsa shkatërron shtëpinë tonë të vetme të përbashkët.

 

Unë u bëj thirrje të gjitha qeverive të taksojnë këto fitime të tepërta dhe të përdorin fondet për të mbështetur njerëzit më të cenueshëm në këto kohë të vështira," tha ai.

 

Muajin e kaluar, Mbretëria e Bashkuar miratoi një 'taksë të papritur' 25% për firmat e energjisë, një taksë e vetme që qeveria thotë se do të mbledhë rreth 25 miliardë paund për të ndihmuar në kompensimin e faturave të energjisë shtëpiake, të cilat janë rritur.

 

Disa vende të tjera, si Italia, kanë vendosur masa të ngjashme./Burimi: Ora News


Më të lexuarat