Secondary Adv

SHBA shpall gjendje emergjente shendetesore, shkak lija e majmunit

Administrata Biden po e shpall linë e majmunëve një emergjencë të shëndetit publik pasi shpërthimi i SHBA është rritur më së shumti në botë.

 

Deklarata urgjente e Sekretarit të Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore Xavier Becerra do të ndihmojë në mobilizimin e më shumë burimeve për të luftuar shpërthimin,

 

I cili është përhapur me shpejtësi që kur autoritetet shëndetësore në Boston konfirmuan rastin e parë në SHBA në maj.

 

 

Herën e fundit që SHBA shpalli një emergjencë të shëndetit publik ishte në përgjigje të Covid-19 në janar 2020.

 

Shtetet e Bashkuara kanë konfirmuar më shumë se 6,600 raste të lisë së majmunëve në 48 shtete, Uashington, DC dhe Porto Riko që nga e enjtja, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

 

Numri real i infeksioneve ka të ngjarë të jetë më i lartë se të dhënat zyrtare, sepse pacientët mund të testohen vetëm pasi të kenë një skuqje, e cila mund të zgjasë një javë ose më shumë pas ekspozimit fillestar ndaj virusit.

 

“Në dritën e të gjitha këtyre zhvillimeve dhe rrethanave në zhvillim në terren, unë dua të bëj një njoftim sot se do të shpall një emergjencë të shëndetit publik,” u tha Becerra gazetarëve gjatë një telefonate të enjten. /Burimi: abcnews.al


Më të lexuarat