Secondary Adv

Rusia shpall zyrtarisht aneksimin e 4 rajoneve te Ukraines

Vladimir Putin ka shpallur zyrtarisht aneksimin e 4 rajoneve të Ukrainës në një ceremoni në Moskë.

 

“Njerëzit kanë bërë zgjedhjen e tyre dhe kjo është zgjedhja përfundimtare”, tha ai. Vladimir Putin ka kërkuar një minutë heshtje për të kujtuar ushtarët rusë që kanë humbur jetën. Ai tha se ushtarët vdiqën gjatë operacionit special dhe ata janë heronjtë e Rusisë.

 

“Ata vdiqën duke luftuar për tokat,” tha ai. Putin vazhdon të pretendojë se njerëzit e Donbasit kanë qenë “viktima të sulmeve terroriste çnjerëzore të kryera nga regjimi i Kievit”.

 

Udhëheqësi rus ka pohuar prej kohësh se Ukraina po synon rusishtfolësit në Ukrainën lindore dhe vazhdimisht ka bërë akuza të pabaza se Ukraina ka kryer gjenocid në lindje të vendit.

 

Presidenti Putin tha se dëshiron që të gjithë në Kiev dhe në Perëndim të dëgjojnë se ata në rajonin e Donbasit do të jenë qytetarë rusë përgjithmonë. Autoritetet e Kievit duhet ta cilësojnë këtë shenjë të vullnetit të mirë.

 

“Kjo është e vetmja rrugë drejt paqes, tha ai, dhe Rusia do të mbrojë tokën e saj me të gjitha mjetet. Rusia do të rindërtojë qytetet dhe fshatrat dhe do të zhvillojë infrastrukturën, kujdesin shëndetësor dhe arsimin”, tha Putin.

 

Ai tha se do të punojë për sigurinë në mënyrë që të gjithë qytetarët të ndjehen të mbështetur. Putin foli gjithashtu edhe për rindërtimin e infrastrukturës.

 

Putin, gjithashtu i ka bërë thirrje Ukrainës që të ndërpresë menjëherë të gjitha veprimet ushtarake dhe luftën që ata filluan në 2014. “Kievi duhet të kthehet në tryezën e negociatave.

 

Ne jemi të hapur për këtë dhe e kemi deklaruar shumë herë,” tha ai. Por autoritetet ukrainase duhet të “respektojnë vullnetin e popullit”, tha Putin, duke iu referuar referendumeve të rreme të mbajtura në territoret ukrainase gjatë javës së kaluar.

 

Aneksimi i provincave lindore dhe jugore nga Rusia vjen pas asaj që Ukraina dhe vendet perëndimore thanë se ishin vota të rreme të organizuara me armë në zonat e pushtuara nga Rusia në Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia.

 

Territori që kontrollon Rusia arrin në më shumë se 90,000 km katrorë, ose rreth 15% e sipërfaqes totale të Ukrainës – e barabartë me madhësinë e Hungarisë ose Portugalisë. Në shkurt, Putin njohu pavarësinë e republikave të vetëshpallura të Donetskut dhe Luhanskut./Burimi: abcnews.al


Më të lexuarat