Secondary Adv

Rikthehet Covid-19 ne Kine, numer i larte infektimesh

Kina ka regjistruar numrin më të madh të rasteve me Covid-19, pavarësisht masave të rrepta që ka marrë.

 

Ka shpërthime në disa qytete të mëdha duke përfshirë kryeqytetin Pekin dhe qendrën jugore tregtare të Guangzhou. Të mërkurën, vendi regjistroi 31,527 raste, më i lartë se kulmi prej rreth 28,000 i regjistruar në prill, kur u vendos izolimi i Shanghai.

 

Kjo vjen pasi bllokimet e rrepta vazhdojnë të ndezin episode trazirash. Politika e Kinës për zero Covid ka shpëtuar jetë në vendin me 1.4 miliardë njerëz, por gjithashtu ka dhënë një goditje ndëshkuese për ekonominë dhe jetën e njerëzve të zakonshëm.

 

Vala e rritjes së rasteve vjen pasi vendi lehtësoi masat e Covid. Por përballë një rritjeje të përtërirë të rasteve në Pekin, si dhe raportimeve për vdekjet e para, zyrtarët kanë zbatuar tashmë disa kufizime në disa rrethe, me dyqane, shkolla dhe restorante të mbyllura.

 

Qyteti qendror i Zhengzhou do të zbatojë gjithashtu një bllokim efektiv për 6 milionë banorë duke nisur nga e premtja./Burimi: Shqiptarja.com


Më të lexuarat