Secondary Adv

Britania arrin nivelin me te larte te emigracionit qe nga lufta e Dyte Boterore

Sipas statistikave të Home Office, emigrimi në Britani u rrit me një shifër prej 504,000 në qershor të 2022, më e larta që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore.

 

Numri i emigrantëve që erdhën në Britaninë e Madhe në vitin 2021 ishte 173,000, që do të thotë një rritje prej 191%, raporton tabloidi britanik The Sun.

 

Statistikat e reja vijnë pasi Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman, po përballet me një presion në rritje për të trajtuar çështjen e anijeve të vogla që mbërrijnë në Britani.

 

Sekretarja e Brendshme gjithashtu po përballet me një shqyrtim pasi vetëm muajin e kaluar ajo i tha Konferencës së Konservatorëve qëllimi i saj është të zvogëlojë emigrimin neto në dhjetëra mijëra.

 

Ka një sërë arsyesh pse statistikat e fundit të emigracionit në Britani janë jashtëzakonisht të larta, ku shumë prej tyre janë ngjarje të mëdha globale.

 

Këto përfshijnë fundin e kufizimeve të bllokimit pandemik, periudhën e parë të plotë pas tranzicionit nga BE, luftën e Mad Vlad Putin në Ukrainë, zhvendosjen e afganëve dhe një rrugë të re vizash për shtetasit britanikë jashtë shtetit të Hong Kongut, ku ekziston edhe çështja e një rritjeje të madhe të emigracionit të paligjshëm.

 

Rreth 33,000 emigrantë kanë hyrë në Britani në mënyrë të paligjshme në nëntë muajt e parë të këtij viti, ku nga kjo shifër 11,241 emigrantë ishin të ardhur nga Shqipëria.

 

Numri i personave që iu dha azil në vitin 2022 ishte 24% më i ulët se në vitin 2019, por ka pasur një rritje prej 77% në kërkesat për azil. Vizat studentore janë rritur në nivelin më të lartë rekord, me 476,000 të dhëna vitin e fundit, ku shifra shënon një rritje prej 77% në vitin 2019.

 

Një zëdhënës tha se Rishi Sunak është i vendosur të shohë një rënie në migrimin neto. Ata thanë: “Kryeministri është plotësisht i përkushtuar për të ulur shifrat e përgjithshme.

 

Ka disa rrethana të paprecedentë dhe unike të cilat kanë një ndikim të rëndësishëm në këto statistika. Kryeministri ka thënë se dëshiron që migrimi neto të zvogëlohet, ai nuk ka vendosur një kornizë kohore specifike për këtë”./Burimi: Shqiptarja.com


Më të lexuarat