Secondary Adv

Nga 1 prilli rritet paga minimale ne Greqi

Duke filluar nga 1 prilli, paga minimale në Greqi do të jetë 780 euro. 

 

Lajmin e bëri të ditur kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, shkruan Protothema. Mitsotakis u shpreh se rritja do të jetë 9.4% dhe është hera e tretë që paga minimale rritet gjatë qeverisjes së tij.

 

Ai ka kujtuar se në vitin 2019, paga minimale në Greqi ishte 650 euro. “Nuk kam iluzione, e di që në vendin tonë rrogat janë ende të ulëta. E dëgjoj gjatë gjithë kohës sidomos nga të rinjtë dhe të rejat që e kanë të vështirë.

 

Kjo rritje e re padyshim nuk e zgjidh problemin, por është një lehtësim i konsiderueshëm dhe mbi të gjitha tregon synimin tonë për të rritur pagat në si në sektorin publik ashtu edhe në atë privat”, theksoi Mitsotakis./Burimi: abcnews.al


Më të lexuarat