Secondary Adv

Borrell: Kurti nuk pranoi propozimin per kompromis, insistoi ne njohje

Kurti nuk e pranoi propozimin e BE për zbatimin e Marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, por kërkoi që të formalizohet njohja de facto e Kosovës nga Serbia.

 

Borrell priti të enjten në një rund të ri bisedimesh Kurtin dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç. “Sot, me kryeministrin Kurti dhe presidentin Vuçiç, kam tentuar që të gjejmë zgjidhje për një rrugë përpara, bazuar në propozimin tonë.

 

Fatkeqësisht, pas një takimi të gjatë, kryeministri Kurti nuk ka qenë i gatshëm që të ecë përpara me fillimin e një procesi të besueshëm për themelimin e Asociacionit [të komunave me shumicë serbe në Kosovë].

 

Në vend të kësaj, ai ka insistuar që të formalizohet njohja de facto si hap i parë”, tha Borrell./Burimi: abcnews.al


Më të lexuarat