Secondary Adv

Mbi 30 mln raste infeksioni ne bote: 11 vaksina kineze ne provat klinike

Share on Google+

Në të gjithë botën, që prej fillimit të pandemisë janë regjistruar më shumë se 30 milionë raste infeksioni nga koronavirusi.

 

Deri tani nga emergjenca shëndetësore kanë humbur jetën më shumë se 946,000 persona. Shtetet e Bashkuara janë vendi më i pikëlluar me 197,589 vdekje, i pasur nga Brazili (134,935), India (83,198), Meksika (71,978) dhe Mbretëria e Bashkuar (41,684). India ka regjistruar 96,424 infeksione në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të infeksioneve në 5.2 milionë

 

Pekin, 11 vaksina në provat klinike, 4 në fazën e tretë

Në Kinë, njëmbëdhjetë kandidatë për vaksinën antiCovid janë në fazën e provave klinike dhe katër kanë arritur tashmë Fazën 3. Kjo u deklarua nga Ministri Kinez i Shkencës dhe Teknologjisë, Wang Zhigang, në një fjalim të mbajtur në një forum mbi shëndetin, i cituar nga gazeta Beijing Daily, gjatë së cilës ai foli për zhvillimet e fundit kineze në luftën kundër pandemisë.

 

Në Indi, rekord i ri prej 96,424 rastesh, mbi 5 milionë në total

Regjistrohet rekord i ri i infeksioneve të koronavirusit në Indi, ku 96,424 raste dhe 1,174 viktima janë regjistruar në 24 orët e fundit. Kjo u raportua nga Ministria e Shëndetësisë e Neë Delhi, duke azhurnuar numrin e përgjithshëm të njerëzve të infektuar në 5,214,677 dhe vdekjet në 84,372

 

Brazil, numri i infektuar është afër 4.5 milionë

Brazili regjistroi 829 vdekje shtesë dhe 36,303 infeksione të reja në 24 orët e fundit. Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara të Covid-19 në vendin e Amerikës së Jugut është rritur në 4,455,386, ndërsa numri i përgjithshëm i viktimave që nga fillimi i pandemisë ka arritur në 134,935./Burimi: Shqiptarja.com


Më të lexuarat