Secondary Adv

Blue Origins zbulon habitatet hapesinore te se ardhmes

Share on Google+

Shefi i Amazon ka zbuluar planet për të ndihmuar njerëzit të kolonizojnë hapësirën, kjo përmes disa habitateve që mund të strehojnë triliona njerëz. 

 

Pamjet e habitateve hapësinore të teknologjisë së lartë në të cilat njerëzit mund të jetojnë përgjithmonë, u shfaqën gjatë një fjalimi të mbajtur nga miliarderi amerikan.   

 

Duke folur në Uashington DC, ai përvijoi një vizionin ambicioz për kolonizimin hapësinor një nismë kjo e ndërmarrë nga firma e tij private Space Blue Origin. Habitatet e mëdha të qëndrueshme që lundrojnë në hapësirë ​​do të mbajnë qytete, tokë bujqësore dhe madje edhe parqe kombëtare. Strehimi i "një milion njerëzve ose më shumë secili", stacionet mund të vendoseshin pranë Tokës, kështu që njerëzit mund të kërcejnë përpara dhe prapa mes tyre, tha Bezos. 

 

Nëse ne arrijmë në sistemin diellor, ne mund të kemi një trilion njerëz të strehuar në të, tha ai. Ky do të ishte një qytetërim i pabesueshëm, shtoi shefi i Amazon. Bezos, i cili zotëron një vlerë prej 116 miliardë dollarësh, themeloi Blue Origin në vitin 2000, fillimisht duke u fokusuar në fluturimet suborbitale që u lejojnë turistëve të paguajnë për udhëtime të shkurtra në hapësirë. 

Ekzistojnë akoma teste të fluturimit për t'u bërë përpara se një nga këto udhëtime të realizohet, por duket se Bezos tashmë është fokusuar në gjëra më të mëdha. Javën e kaluar, ai zbuloi një lander të ri hënor që shpreson të kthejë njerëzimin në hënë në vitin 2024. Duke folur në ngjarjen të premten e kaluar, Bezos tha se bazat do të krijonin gravitetin artificial duke u rrotullur vazhdimisht.

 

Këto janë struktura shumë të mëdha, milje në fund, dhe ato mbajnë një milion njerëz ose më shumë secila, tha Bezos. Ai shtoi gjithashtu se habitatet do të kenë "klimën ideale" në çdo kohë. Habitatet janë ende një rrugë e gjatë, por Bezos konsideron se ata do të ndihmojnë njerëzit të shpëtojnë nga planeti i Tokës. Firma synon t'i sjellë njerëzit në hënë përgjatë kohës së njëjtë me atë të propozuar nga NASA për vitin 2024. 


Më të lexuarat