Secondary Adv

Al Janoub, stadiumi i ndertuar per Boterorin 2022

Share on Google+

Inaguruar më 16 maj 2019, Al Janoub Stadium është stadiumi i parë i ri i ndërtuar posaçërisht për Kupën Botërore FIFA të 2022 në Katar.

 

Zaha Hadid Architects së bashku me Aecom filloi të projektonte stadiumin në mars të vitit 2013. Si një nga tetë stadiumet për Kupën e Katarit, stadiumi Al Janoub do të presë ndeshjet e grupeve dhe çerekfinale të turne dhe ndodhet në Al Wakrah, një qytet bregdetar 23 km në jug të Dohës.

 

Kërkesa e bërë për arkitektët ishte një stadium me 40,000 vende për Kampionatin Botëror të 2022. Stadiumi ka një çati të operueshme të dizajnuar nga Schlaich Bergermann Partner dhe një sistem ftohës i mundësuar nga energjia diellore që siguron që stadiumi të mund të përdoret gjatë muajve të verës të Katarit. 

Parimet e projektimit pasiv, së bashku me modelimin kompjuterik dhe testet e tunelit të erës u përdorën për të maksimizuar efektivitetin e mbylljes së stadiumit për të siguruar strehim për lojtarët dhe spektatorët. Duke pasur parasysh kontekstin e stadiumit në qytetin bregdetar të Al Wakrah, klienti kërkoi që dizajni i saj të pasqyrojë trashëgiminë detare të vendndodhjes së saj. 

Shtresat e mëdha parabolike brenda podiumit nënkuptojnë zona të ndryshme të aktivitetit. Në anën lindore, boshllëqet lejojnë që shumica e spektatorëve të arrijnë dhe të largohen nga stadiumi. Në perëndim, boshllëku parabolik brenda podiumit lejon aksesin e automjetit dhe daljen për lojtarët, zyrtarët dhe personalitetet. 

 

Projektuar në lidhje me një zonë të re në mënyrë që ajo të ulet në zemër të një zgjerimi urban të qytetit, stadiumi Al Janoub do të jetë një vend dhe destinacion i paharrueshëm gjatë vitit 2022 FIFA World Cup dhe më pas, në qendër të komunitetit të tij Al Wakrah.


Më të lexuarat