Secondary Adv

10 vendet me ikonike ne bote per tu fotografuar

Share on Google+

Nga Taj Mahal me famë botërore në Indi, në rrënojat më spektakolare në botë, Machu Picchu, kemi zgjedhur 10 vendet më ikonike për tu fotografuar.   

 

Vende të caktuara tërheqin fotografë si magnet, duke i bërë ata të mrekullohen dhe të përkushtohen për të kapur çastin e duhur për të fotografuar. Disa vende janë një domosdoshmëri për tu fotografuar pasi ato njihen botësisht dhe janë pika turistike të cilat marrin një vëmendje të konsiderueshme nga turistët.   

 

Ashtu si në Romë, zgjedhja e qartë është Koloseu dhe në Paris, Kulla Eifel. Por larg nga këto destinacione popullore, ka shumë mrekulli në botë që turistët i preferojnë mjaft dhe në shumicën e rasteve janë arsyeja për të cilën e vizitojnë një vend të caktuar. 

 

10. Papua Guinea e Re 

9. Piramida e Gizës, Egjipt 

8. Antarktika  

7. Ujëvarat Iguazu, Argjentinë 

6. Tempulli Ta Prahm, Kamboxhia 

5. Easter Island   

4. Stonehenge, Angli 

3. Taj Mahal, Indi 

2. Machu Picchu, Peru 

1. Venecia, Itali


Më të lexuarat