Secondary Adv

10 liqenet me te pazakonta ne bote

Share on Google+

Liqenet janë disa prej formacioneve më të bukura natyrore të ujit në tokë, dhe megjithëse ka më shumë se tre milionë liqene në mbarë botën, ka disa që dallojnë.   

 

Nga liqenet rozë në Australi në një liqen të mbushur me kandil deti të padëmshëm në Palau. Shikoni listën tonë të 10 Liqeneve më të pazakonta në botë. 

 

1 Liqeni Natron, Tanzani   

Liqeni Natron në Tanzani është një nga liqenet më të qetë në Afrikë, por është edhe burimi i disa prej fotografive më fantazmatike të kapura ndonjëherë, imazhe që duken sikur kafshët e gjalla ishin kthyer menjëherë në gur. 

 

2 Liqeni Hillier, Australi    

Liqeni Hillier, i vendosur në Australi, është i famshëm sepse ujërat e tij janë të ngjyrosura në ngjyrë rozë. Nga një distancë, Liqeni Hillier i arkipelagut Recherche të Australisë duket si një copë toke ngjyrë rozë. 

 

3 Pitch Lake, Trinidad 

Liqeni, i cili përbëhet nga asfalt i pastër i lëngët, ndodhet pranë fshatit La Brea, në jug-perëndim të ishullit të Trinidadit. 

 

4 Boiling Lake, Dominica   

 

Avulli që ngrihet nga ky liqen në një ditë të freskët mund të jetë joshës, duke e bërë atë të duket si një vaskë e madhe e nxehtë. Por futuni brenda, dhe do të jeni të vdekur brenda pak minutash. Liqeni që vlon në Dominica është në gjendje të vazhdueshme vlimi.

 

5 Liqeni Nyos, Cameroon 

Një liqen krater në rajonin veriperëndimor të Kamerunit në Afrikë është jashtëzakonisht i thellë dhe mjaft i rrezikshëm. Ai rrethon një vullkan joaktiv dhe ulet në majë të një xhepi magme që rrjedh dioksid karboni mjaftueshëm për ta kthyer ujin në karbon. 

 

6 Liqenet Plitvica, Kroaci 

Liqenet e Plitvicës janë një seri prej gjashtëmbëdhjetë liqeneve të ndërlidhura nga ujëvarat spektakolare, të vendosur në një pyll të thellë dhe të populluar nga drerë, arinj, ujq, derra dhe lloje të rralla të shpendëve. 

 

7 Liqeni Manicouagan, Kanada   

Ndërsa shumë liqene janë të rrumbullakëta, Liqeni Manicouagan i Kanadasë është liqeni i vetëm që derdhet në formën e unazës. 

 

8 Laguna Colorada, Bolivi   

Ky liqen i frikshëm në Bolivi ka ujë të kuq gjaku dhe është i mbushur me ishuj të bardhë të çuditshëm të bërë me boraks, i njëjti përbërës që përdoret në shumë detergjentë. Ngjyra e ujit vjen nga sedimenti i ngjyrosur dhe një sasi e madhe e algave të kuqe. 

 

9 Jellyfish Lake, Palau 

Liqeni i kandilvë të detit është një nga vendet më të famshme të Palau. Është i njohur për miliona kandil deti të artë që migrojnë horizontalisht përgjatë liqenit çdo ditë. 

 

10 Dead Sea, Izrael, Jordani 

Deti i Vdekur nuk mendohet tradicionalisht si një liqen, por në të vërtetë është një liqen i madh kripe. Deti i Vdekur është pika më e ulët në tokë në çdo masë toke (417 metra nën nivelin e detit).


Më të lexuarat