Secondary Adv

Bugatti prezanton hiper makinen sportive te 2019

Share on Google+

Edhe pse i pasur me një histori 110 vjeçare, Bugatti Centodieci i bën jehonë të kaluarës me makinën ekskluzive të re hiper sportive.   

 

E zbuluar për herë të parë gjatë javës së makinës Monterey 2019, dizajni është një homazh për EB110, modeli sportiv legjendar i markës nga vitet 1990, si dhe Noire Chiron, Divo dhe La Voiture.

 

Si i tillë, për vetëm 9 milion dollarë dollarë, interpretimi modern bashkon një model të jashtëzakonshëm me fuqinë e njohur ekstreme të Bugatti. Pasi synon të evokojë modelin shumë të sheshtë të EB110 pa thjesht përsëritur formën, pjesa e jashtme e bugatti Centodieci ishte një sfidë që nga fillimi, U shpreh kompania. 

 

Makina shfaqet me një radiator të sheshtë, në formë patkoi, që zbulon vetëm thellësinë e tij të vërtetë kur shikohet anash. Lart, pjesa e përparme bie shumë e ulët dhe ndërpritet nga një panel i zi në qendër. Kjo formë e skalitur, si dhe ndarja e përparme, optimizon rrjedhën e ajrit për të përmirësuar aerodinamikën. 

Me një performancë që përputhet me modelin e tij ekstrem të jashtëm, Centodieci mundësohet nga një motor 8.0 litërsh W16 me 1.600 kf. Kjo i mundëson hiper-makinës të përshpejtohet nga 0 në 62 mph në 2.4 sekonda, në 124 mph në 6.1 sekonda, dhe në një shpejtësi maksimale të kufizuar në 236 mph. 

 

Zvogëlimi i peshës, siç është përdorimi i karbonit në elementë të ndryshëm të makinës, japin një raport të pabesueshëm fuqie-peshë prej vetëm 1,13 kg për kuaj fuqi. Nuk është vetëm shpejtësia më e lartë ajo që e bën një makinë hiper sportive. 

 

Me Centodieci, ne demonstrojmë edhe një herë që dizajni, cilësia dhe performanca janë po aq të rëndësishme, përfundon kompania.


Më të lexuarat