Secondary Adv

Asus prezanton laptopin me te fuqishem ne bote

Share on Google+

Për njerëzit që janë thjesht duke kërkuar në internet, shkruajnë dokumente dhe kontrollojnë emaile, çdo laptop i zakonshëm do të jetë në thelb i mjaftueshëm.   

 

Por shkencëtarët e të dhënave, animatorët profesionistë dhe inxhinierët mund të kenë nevojë për një pajisjepak më tepër profesionale. Në IFA 2019 këtë javë, Asus zbuloi laptopin ProArt StudioBook One, më të fuqishëm grafikisht ndonjëherë, i cili përmban një GPU 24 GB. 

 

Kjo fuqi vjen nga një version i lëvizshëm i Nvidia's Quadro RTX 6000, versionet e desktopit të të cilit u zbuluan në SIGGRAPH vitin e kaluar. E ndërtuar në arkitekturën Turing, e veçanta kryesore e këtij GPU është gjurmimi i rrezeve në kohë reale, i cili pretendohet se gjurmon rrugën e dritës përmes skenave virtuale dhe prodhon pasqyrim real, refraksion dhe shpërndarje. 

 

8 GB RTX 2080 është mjaft për nevojat e konsumatorit, përkundrazi, formacioni Quadro RTX, dhe laptopët ku është i integruar, janë të dizajnuara për biznes, inxhinieri dhe përdorim shkencor. Kjo përfshin shtypjen e të dhënave të mëdha, redaktimin e videos 8K dhe krijimin e animacioneve dhe ambienteve 3D të hollësishme. 

Sigurisht, ProArt StudioBook One krenohet me specifika të nivelit të lartë përveç GPU gjithashtu. Mundësohet nga një procesor oktacore Intel Core i9 2.4 GHz dhe 32 GB RAM, përmban 1 TB hapësirë ​​ruajtjeje SSD dhe është në krye me një ekran 4K 15.6 inç. Për shkak se ata përbërës të fuqishëm mund të jenë të prirur për ngrohje, Asus i ka zhvendosur ato në krye të pajisjes. 

 

Në këtë mënyrë, ata janë pas ekranit kur është i hapur, kështu që nuk do të nxehet shumë teksa qëndron ulur në këmbët tuaja. Ende nuk dihet çmimi për ProArt StudioBook One, por duke marrë parasysh që vetë Quadro RTX 6000 mbart një çmim mbi 3500 dollarë, është mjaft e dukshme që nuk do jetë i lirë.


Më të lexuarat