Secondary Adv

NASA zbulon sinjale nen siperfaqen e Marsit

Share on Google+

InSight lander i NASA ka arritur të kapë një mori tingujsh të çuditshme nga poshtë sipërfaqes së Marsit.    

 

Anija robotike, i cili u ul në Planetin e Kuq, nëntorin e kaluar, vjen e pajisur me një sizmometër jashtëzakonisht të ndjeshëm të quajtur Eksperimenti Sizmik për Strukturën e Brendshme. 

 

Kjo pajisje mund të kapë dridhje nga më delikatet, dhe është krijuar për të dëgjuar tërmetet në Mars. NASA pretendon se duke studiuar se si valët sizmike të këtyre tërmeteve lëvizin në brendësi të planetit mund të zbulojnë për herë të parë strukturën e thellë të brendshme të Marsit. 

 

Që kur u vendos në sipërfaqen Marsiane në 19 Dhjetor 2018, ajo ka zbuluar rreth 100 dridhje, 21 prej të cilave konsiderohen fuqimisht si tërmete. Pjesa tjetër mund të jetë edhe tërmet, sipas NASA, por ekipi i shkencës nuk ka përjashtuar shkaqe të tjera. Thashethemet që janë zbuluar deri më tani sugjerojnë se korja e Marsit është si një përzierje e kores së Tokës dhe asaj të Hënës. 

Marsi, me sipërfaqen e tij me kratere, është më shumë si Hëna, me valë sizmike që bien për një minutë ose më shumë, ndërsa tërmetet në Tokë mund të vijnë dhe të shkojnë në sekonda, sipas NASA. Muajin e kaluar InSight zbuloi pulse magnetike të çuditshme në fushën magnetike të Marsit, duke filluar nga ora rreth mesnatës me kohën lokale. 

 

Pulset i hutuan shkencëtarët sepse, në Tokë, këto lloj pulsesh kanë tendencë të ndodhin në gjerësi më të madhe, por InSight aktualisht pozicionohet pranë ekuatorit të Marsit.


Më të lexuarat