Secondary Adv

Njerezit mund te vizitojne hapesiren brenda dhjetorit

Share on Google+

Anija kozmike e SpaceX's, Crew Dragon mund të bëjë të mundur dërgimin e udhëtarëve të parë në hapësirë ​​para fundit të vitit sipas CEO Elon Musk. 

 

Në një postim të tij në twitter të Mërkurën, Musk tha që të dy kapsulat Crew Dragon dhe raketa Falcon 9 që është krijuar për ta shtyrë atë në hapësirë ​​janë në ritëm për të përfunduar provat në 10 javët e ardhshme. 

Ndërsa parashikimi është mjaft emocionues, ia vlen të përmendet se Musk është i njohur për mbingarkesë të afateve, teksa ai pretendoi se kompania e tij Tesla do të zhvillonte makina plotësisht autonome deri në vitin 2017. 

 

Përpjekja e fundit para se të aprovohet për hapin madhor do të jetë një nisje prove në të cilin janë testuar funksionet e Crew Dragon's In-Flight Abort. Gjatë këtij testi, anija kozmike niset në lartësi të madhe dhe ka për detyrë të abortojë kapsulën gjatë shpejtësisë së lartë, pika më stresuese e lëshimit. 

 

Në prill, SpaceX po testonte nisjen e Dragon kur një gabim rezultoi në shkatërrimin e kapsulës së Dragon Crew të SpaceX, duke e përfshirë atë nga flakët. Dragon Crew përmban një sistem të avancuar të arratisjes emergjente për të transportuar me shpejtësi astronautët në siguri nëse diçka do të shkonte keq. 

Kapsulat maten rreth 20 metra të gjata nga 12 metra në diametër, dhe do të mbajnë deri në 7 astronautë në një kohë. Kapsula është krijuar për të transferuar përfundimisht të dy astronautët dhe pasagjerët komercialë në hapësirë ​​dhe është gati të fillojë një industri të turizmit hapësinor. 


Më të lexuarat