Secondary Adv

Ja sa shpenzon Apple per prodhimin e iPhone

Share on Google+

Përdoruesit e iOS po shpenzojnë rreth 1,449 dollarë për iPhone 11 Pro Max, por një raport zbulon se Apple shpenzon më pak se gjysmat për prodhimin. 

 

Një raport i telefonit inteligjent ka zbuluar se duke përfshirë pjesët dhe montimin, kompania Cupertino paguan vetëm 490.50 dollarë për një telefon të përfunduar. 

 

Sidoqoftë, etiketa e çmimeve prej 490,50 $ nuk përfshin transportin, pagat e njerëzve që merren me prodhimin dhe kostot e shërbimeve që janë falas me secilin iPhone siç janë AppleCare dhe iCloud. Kamera e krijuar posaçërisht për këtë smartphone është vlerësuar për aftësitë e saj mahnitëse, duke e bërë atë pjesën e pajisjeve më të shtrenjtë me 73.50 dollarë. 

 

Dhe ekrani Super Retina XDR me 6.5 inç vjen në vendin e dytë me 66.50 dollarë dhe çipi i fuqishëm A13 Bionic i kushton Apple vetëm 64 dollarë. Edhe pse kostoja e pjesëve është një shumë modeste prej 500 dollarë, kjo nuk përfshin tarifat shtesë për transport, punë dhe pagesat për shërbime falas. Apple mund të ketë një fitim të madh në iPhone 11 Max Pro, por ai u vlerësua si një nga telefonat inteligjentë më të mirë në treg nga Consumer Reports.

 

Një raport nga fillimi i këtij muaji zbuloi se iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro Max kishin kamerat më të mira, përpunuesit më të shpejtë dhe janë dizajnuar me një bateri që zgjat afërsisht 40.5 orë, duke mundur kështu edhe dy prej prodhuesit më të mëdhenj të smartphonëve, Samsung dhe Google për herë të parë.  Më të lexuarat