Secondary Adv

Tango, makina elektrike me e vogel ne bote

Share on Google+

Një kompani beson se ka zgjidhur problemin e bllokimit të trafikut me një makinë mjaft të ngushtë për ndarje korsie dhe mjaft kompakte për tu parkuar pingul. 

 

E quajtur Tango, ky automjet i vogël elektrik është vetëm tetë metra e gjysmë i gjatë dhe 39 inç i gjerë, duke e bërë atë gjysmën e madhësisë së një automjeti tradicional. 

Makina vjen me një çmim prej 108,000 dollarësh dhe kushton 420,000 dollarë për tu bërë, kjo është arsyeja pse janë ndërtuar vetëm 21 prej tyre, njëra prej të cilave është në pronësi të George Clooney. 

Tango është ndërtuar me katër motorë, një në secilën rrotë, mundësuar nga bateritë e litiumit dhe shkon nga zero në 60 në vetëm 3.2 sekonda, duke e bërë atë më të shpejtë se Telsa Roadster. E prodhuar nga fibra karboni, Tango peshon 3,057 paund dhe mund të arrijë një shpejtësi të lartë prej 150 mph. 

Automjeti ka të njëjtën gjerësi si një motorr i policisë, duke lejuar dy makina Tango të udhëtojnë krah për krah ose ndarjen e korsisë. Dizajni kompakt gjithashtu çliron hapësirën në parkingje, pasi katër makina Tango mund të futen në një vend të vetëm. Megjithëse madhësia e saj mund të sjellë një buzëqeshje në fytyrën tuaj, çmimi i saj nuk është aspak qesharak.  

Këto vetura kushtojnë mesatarisht 420,000 dollarë secila për tu ndërtuar, përfshirë të gjitha demonstrimet e R&D dhe të gjitha shpenzimet gjatë 21 viteve të fundit, pranoi Woodbury.

Tango T600 është aq ekskluzive dhe e shtrenjtë sa që vetëm 12 vetura janë bërë ndonjëherë në historinë e saj 21-vjeçare. Ndoshta pronari më i famshëm Tango T600 është George Clooney, i cili bleu një në 2005.


Më të lexuarat