Secondary Adv

Xiaomi prezanton Mi Watch me dizajn te kopjuar nga Apple

Share on Google+

Gjigandi i teknologjisë kineze, Xiaomi ka prezantuar orën inteligjente Xiaomi Mi Watch që vlerësohet të jetë e njëjtë me dizajnin e Apple Watch.   

 

Por Xiaomi Mi Watch i ri është shumë më e lirë sesa ora inteligjente e Apple, me një çmim prej 185 dollarë. Pajisja përmban një ekran të madh 1.78 inç AMOLED dhe premton 36 orë jetëgjatësi  të baterisë. 

Ajo mundësohet nga një procesor Qualcomm Snapdragon Wear 3100, dhe ekzekuton programin Android Wear të Google. Por nga ekspertët e teknologjisë flitet për disa ngjashmëri të habitshme me Apple Watch mjaft të popullarizuar dhe të kushtueshme. Ata dallojnë ekranin me prekje drejtkëndësh të lakuar dhe kunjin e dalënë anë për lëvizje. 

Të gjitha këto karakteristika janë të pranishme në Apple Watch, dhe kanë qenë që nga gjenerata e parë. Përdoruesit e pajisjeve Xiaomi shprehën pakënaqësitë e tyre në lidhje me pajisjen, duke pretenduar se është një kopje e keqe e Apple Watch dhe forma katrore nuk është aspak estetike. 

E themeluar në vitin 2010, Xiaomi ka një histori të gjatë në bërjen e produkteve me pamje Apple. Duke u kthyer pas në shtator, gjigandi i teknologjisë në dukje shkatërroi iPhone XS të Apple, duke bërë një pajisje të ngjashme por me një çmim mjaft të lirë. 

Xiaomi madje shet një gamë të laptopëve MacBook-esque, një prej të cilëve quhet Mi Notebook Air, i cili duket dhe tingëllon i ngjashëm me MacBook Air të Apple.


Më të lexuarat