Secondary Adv

10 destinacionet e pazakonta te skive

Share on Google+

Nëse dëshironi të dilni jashtë të zakonshmes në destinacionin tuaj të skive, harroni malet Sierra Nevada ose Alpet dhe provoni Lindjen e Mesme.  

 

Ekzistojnë disa resorte të skive të cilat për shkak të vendodhjes së tyre, karakteristikave dhe motit që karakterizon vendin, janë mjaftueshëm të pazakonta. Një prej tyre është Lindja e Mesme apo edhe Koreja e Veriut. Më poshtë do të gjeni disa nga vendet më të pamundura për pushimet tuaja të skive. 

 

Korea e Veriut 

Resorti i skive Masikryong i Koresë së Veriut, i cili u hap në vitin 2014, ishte mendja e udhëheqësit Suprem, Kim Jong-un dhe është krijuar për të rivalizuar Pyeongchang në Korenë e Jugut. Diktatori thuhet se është frymëzuar nga një udhëtim në Alpet Zvicerane. Vendpushimi është i vendosur në malin Taehwa me një lartësi të lartë prej 1.360 metra, një udhëtim rreth tre-orësh nga Pyongyang, dhe ofron 70 milje shpate. Pavarësisht pretendimeve që ka 70,000 vizitorë në vit, shumë nga imazhet që janë shfaqur në vendpushim përshkruajnë shpate bosh. 

 

Australi 

Skijimi dhe Australia mund të duken në fillim si koncepte reciproke ekskluzive për këdo që jeton jashtë Australisë, por vendi në të vërtetë ka disa vendpushime të zhvilluara mirë të skive. Ka Perisher në New South Wales, për fillestarët, të cilët këtë vit patën një sezon fenomenal, me thellësi dëbore deri në shtatë metra. 

 

Greqi  

Greqia është me të drejtë një nga destinacionet më të preferuara për të pushuar në verë. Por, kujdeset edhe për skiatorët. Mali Parnasos, 8.061ft është një nga malet më të larta të Greqisë dhe është shtëpia e një vendpushimi mjaft të madh skish. Do ta gjeni rreth 120 milje në veri-perëndim të Athinës.

Mzaar, Liban

Libani në të vërtetë ka gjashtë vendpushime të skive, në kundërshtim me temperaturat që rëndojnë përgjithësisht në Lindjen e Mesme. Mzaar, i vendosur vetëm një orë larg Bejrut, është më i madhi dhe ishte vizioni i Shejh Salimit. Ëtshtë bora natyrale, 62 milje terren dhe linja më e gjatë në Lindjen e Mesme. 

 

Mauna Kea, Hawaii

Mauna Kea, që do të thotë Mali i Bardhë, në 13,802ft, është pika më e lartë në Hawaii. Dhe e matur nga baza e saj nënujore, është në të vërtetë më e lartë se Everest. Skijimi dhe dëbora është e mundur, por ka tendencë të tërheqë vetëm praktikues të avancuar pasi nuk ka teleferikë dhe shpatet janë të pjerrëta. 

 

Mount Hermon, Izrael 

Ky vendpushim, i cili shtrihet në një lartësi prej 6,690ft, është në një lokacion paksa frikësues teksa shtrëngon Izraelin nga njëra anë dhe Sirinë dhe Libanin nga ana tjetër. Herë pas here sulmet me raketa e detyrojnë atë të mbyllet. 

 

Afrika e Jugut

Të shkosh në një safari dhe të skijosh brenda një dite është një mundësi e rrallë, por mund ta bësh atë në Afrikën e Jugut falë vendpushimit të Tiffindell, i cili grumbullon 100 ditë dëborë në vit. Ndodhet në shpatin me pamje nga jugu Ben Macdhui 9.800 metra i gjatë, maja më e lartë në provincën Cape, dhe u hap në 1993.

 

Afganistan

Provinca e Bamyanit në Afganistan është e njohur për hendeqet e saj kodrinore që dikur strehuan statuja antike të Budës që u hodhën në erë nga Talibanët. Është gjithashtu i njohur për faktin se është zona e vetme e skive në vend.  

 

Dubai 

Temperaturat në Dubai janë të nxehta gjatë gjithë vitit, por skijimi është akoma i disponueshëm, falë një vendpushimi të mrekullueshëm të brendshëm. Ski Dubai, i cili u hap në 2005, krenohet me më shumë se 22,000 metra katror zonë të skive dhe një mal 85m të brendshëm.


Më të lexuarat